William Poromaa bärgar ännu ett SM-guld till ”Guldbyn”

av Max Östlund • 08.02.2025
William Poromaa tar SM-Guld för Åsarna IK.
William Poromaa visade att VM-formen är på uppgående. I dag tog han ännu ett SM-guld till Åsarna IK i herrarnas masstart 20 km under SM-veckan i Borås.

William Poromaa visade att VM-formen är på uppgående. I dag tog han ännu ett SM-guld till Åsarna IK i herrarnas masstart 20 km under SM-veckan i Borås.

Ett litet väderomslag, nollgradig temperatur och lätt nysnö kastade om förutsättningarna under herrarnas masstart över 20 kilometer i SM-veckan i Borås.

Efter tre varv hade två av favoriterna, Jens Burman och William Poromaa skapat sig en lucka ned till Gustaf Berglund. Burman och Poromaa åker båda för Åsarna IK och kunde till en början hjälpas åt med dragjobbet vilket resulterade i att avståndet ned till jagande grupp ökade med dryga 20 sekunder på ett varv.

Med halva loppet kvar var det Poromaa som stod för huvudparten av dragjobbet medan Burman fick kämpa ordentligt i saxbackarna. I brantaste sprintback på femte varvet fick Jens Burman ge sig efter att ha sladdat bakom Poromaa en stund.

Läs även: Landslagsåkaren ska bli pappa

Nytt SM-Guld – William Poromaa i en klass för sig

När Poromaa väl tryckte på hade Burman ingenting att svara med. Poromaas åkning var lätt, elegant och aldrig avstannande medan Burman slet hårt utan att ge upp. Mellan varv sex och sju lyckades Poromaa med konststycket att utöka avståndet ned till Jens Burman med hela 31 sekunder.

I jagande klungan med nio man anförd av Gustav Kvarnbrink fanns bland annat Emil Danielsson, Truls Gisselman och Gustaf Berglund. Med tre kilometer kvar hade jagande gruppens avstånd växt till en och en halv minut vilket blev för svårt att hämta in. William Poromaa kunde till slut bärga guldet med hela en minut och tretton sekunder.

Trots tidsdifferensen var Burman ändå positiv efter loppet.

– Formen är på väg uppåt, sa Burman efter loppet.

Resultat herrarnas Masstart 20 km, SM-veckan, Borås

  1. William Poromaa
  2. Jens Burman
  3. Gustav Berglund
  4. Truls Gisselman
  5. Eric Rosjö

Kompletta resultat hittar du HÄR.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Hjärtat stannade två gånger – nu är skidkarriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    27.07.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    OS-guldvinnaren gör sin sista säsong: ”Njuter av varje ögonblick”

    by Maja Eriksson
    29.07.2026

Fler artiklar

  • Allt du behöver veta inför Blinkfestivalen

    På onsdag startar årets upplaga av Blinkfestivalen. På plats finns världsstjärnor inom både längdskidor, skidskytte och långlopp. Här hittar du program och starttider.
    av Langd.se
    03.08.2026
  • Ådrog sig skräckskada under löppass: ”Mest dramatiska jag har upplevt som idrottare”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    02.08.2026
  • Har förlovat sig med tidigare landslagskollegan

    av Langrenn.com/Langd.se
    01.08.2026
  • Längdstjärnor möter hockeyprofiler i prestigefylld match

    av Maja Eriksson
    31.07.2026
  • LÖPTRÄNING: Återhämtningsjogg – ta hand om kroppen mellan tuffa träningspass

    av Maja Eriksson
    30.07.2026