Erik Wickströms Vasaloppsläger redan fullt
Multiidrottaren och skidentreprenören Erik Wickström har under flera år ordnat skidkurser hemma i Borås och Vasaloppsläger i Torsbytunneln. Kurserna och lägren har alltid varit populära, men så stort som intresset är nu slår alla rekord.
Multiidrottaren och skidentreprenören Erik Wickström har under flera år ordnat skidkurser hemma i Borås och Vasaloppsläger i Torsbytunneln.
Kurserna och lägren har alltid varit populära, men så stort som intresset är nu slår alla rekord.
– Ja, det är helt otroligt, säger en alltid lika entusiastisk Wickström. Redan 12 mars var alla 24 platserna till Vasaloppslägret i Torsby 13-15 september slut. Det är alltså mer än ett halvår i förväg, och den enda reklamen jag har gjort är ett inlägg på min blogg. Det visar dels att kvaliteten på tidigare arrangemang varit mycket bra, dels att konditionsidrott och framförallt skidåkning är oerhört hett just nu!
Erik Wickström är 30 år och jobbar förutom skidinstruktör och Vasaloppscoach även som föreläsare och journalist. Han driver också Sveriges största längdskidblogg.
Lär mer på: erikwickstrom.se









