Torsby sommarskidskola firar 40 år

av langd • 16.06.2016

På torsdagen avslutas den 40:e sommarskidskolan.
Och över hundra skidungdomar gör som många världsnamn inom längd och skidskytte gjort – startat sina idrottskarriärer i Torsby.

På torsdagen avslutas den 40:e sommarskidskolan.
Och över hundra skidungdomar gör som många världsnamn inom längd och skidskytte gjort – startat sina idrottskarriärer i Torsby.

På torsdagen avslutas den 40:e sommarskidskolan.
Och över hundra skidungdomar gör som många världsnamn inom längd och skidskytte gjort – startat sina idrottskarriärer i Torsby.

Gunde Svan, bröderna Mattias och Tobias Fredriksson, Emelie Öhrstig, Stina Nilsson, Björn Lind, Carl-Johan Bergman och Mikael Löfgren är några exempel på mästare som genom åren deltagit på Torsby sommarskidskola.

Just nu finns 108 ungdomar från hela landet på plats för att rivstarta sommarträningen. Dessutom kommer tre åkare från Norge.

13-åriga Therese Patomella från Kiruna är med för första gången.

– Jag blev tipsad om att det är en bra sommarskidskola av en kompis. Det är verkligen kul. Mest gillar jag att åka
i skidtunneln och så är det roligt att få nya kompisar, säger Therese.

Under veckan har skidteknik i skidtunneln varvats med bland annat hinderbana i idrottshallen och 70/20-intervaller där alla deltagarna sprang tillsammans på Valbergets skidstadion. Uppskattad var också den klassiska långvandringen med paddling där solen sken från klarblå himmel.  

daniel_utanstavar.jpg
”Jag åker ofta utan stavar. Det är ett viktigt inslag i teknikträningen”. Det var ett av råden från Daniel Richardsson. FOTO: Leif Skogsberg.

– Jag gillar den bäst. Det är häftigt att hålla på länge känna hur orken kommer och går, ibland är man trött och så piggnar man i igen, säger 15-åriga Hugo Hilmersson från Göteborgs skidklubb.

– Det är andra året jag är med. Jag har också kompisar som testat sommarskidskolan, fortsätter Hugo.

En av höjdpunkterna under lägerdagarna var när Daniel Richardsson och Stina Nilsson gav personliga tekniktips.

– Jag försöker inspirera ungdomarna och få dem att tycka det är kul. Det betyder mycket för dem, säger Stina Nilsson.

torsby_kanot.jpg
Den klassiska långturen med paddling är en av höjdpunkterna under Torsby sommarskidskola. Här paddlar de norska tjejerna Sofie Mohn och Marie Sölverud Wangen. FOTO: Leif Skogsberg.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Storklubben vill ha juniorer med på läger

    by Kjell-Erik Kristiansen
    20.05.2025
  • 1

    Tränar du smart – eller bara mycket?

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    19.04.2025
  • Skidåkare under ett träningsläger. En årlig träningscykel kan gagna dig som skidåkare.
    1

    Så lägger du upp en årlig träningscykel

    by Adéla Ročárková
    07.04.2025
  • 1

    Så blir du bättre på stakning på rullskidor

    by Langd.se
    09.05.2025
  • 1

    Vårlöpning för längdskidåkare: Guld värt – om du gör det på rätt sätt

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.04.2025

Fler artiklar

  • Ställer in prestigefyllda cupen – etablerar nytt tävlingskoncept

    Den prestigefyllda cupen ställs in för första gången i tävlingsseriens historia. Istället införs ett nytt tävlingskoncept i Norge och Sverige: Champions Tour 2025 med rejäla prispengar.
    av Langd.se
    21.05.2025
  • Överraskar sig själv på träning – efter mardrömssäsongen

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.05.2025
  • Storklubben vill ha juniorer med på läger

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.05.2025
  • Här är juniorlandslaget i längdskidor

    av Pressmeddelande
    20.05.2025
  • Bästa säsongen i teamets historia – efter hjärtstopp och stroke: ”En ordentlig revansch”

    av Maja Eriksson
    20.05.2025