Tre pass som gör dig bättre på rullskidor

av Maja Eriksson • 07.05.2026
Vet du inte hur du ska lägga upp rullskidträningen? Här ger Alfred Buskqvist sina tips på träningspass inför sommarens träning.

Vet du inte hur du ska lägga upp rullskidträningen? Här ger Alfred Buskqvist sina tips på träningspass inför sommarens träning.

Rullskidsäsongen är startad och vägarna är sopade. Men hur ska man egentligen lägga upp rullskidträningen under försäsongen?

Alfred Buskqvist är en av de främsta åkarna i Ski Classics, men han tävlar också mycket i rullskidor. Nedanför berättar han om hur du ska lägga upp rullskidåkningen under träningsveckorna.

Se lista på Alfred Buskqvists tips på träningspass längst ner i artikeln.

Tre typer av pass

Han tycker att motionärer ska bygga upp träningsveckan med tre olika typer av pass. Först anser Buskqvist att ett långpass där man utmanar sig själv är viktigt att få in. Hur långt du kör avgörs på vart nivån ligger.

– Försöka bara få lite längd på långpasset efter vad som passar ens nivå. Det kan ju vara allting från en och en halv timme upp till riktiga långpass på 4-5 timmar beroende på var nivån ligger. Men att man i alla fall har ett pass i veckan som är lite längre där man utmanar sig själv lite grann. 

Det andra träningspasset Alfred Buskqvist tycker du bör få in, är ett så kallat tröskelpass.

– För de flesta så räcker det med att man åker ett tempo som man ändå klarar av att hålla i 40-60 minuter men dela upp det i lite längre drag. 

Till sist är det enligt Alfred också viktigt att få in ett mer högintensivt intervallpass.

– Där ska man verkligen våga ta i.  Så något pass där man jobbar på hög ansträngning och tar ut sig så mycket som man klarar av egentligen. 

Se också: Misstagen att undvika när du plockar fram rullskidorna

Alfred Buskqvists träningspass

Långpass

1,5-5 timmar, beroende på nivå

Tröskel (längre intervaller)

4×10 minuter ,1-2 min vila

3×15 minuter, 1-2 min vila

Hårt intervallpass

2 set 4×3 minuter hårt, 1 minut vila

6×4 minuter, 2 min vila

6×5 minuter, 2 min vila

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar karriären – nu coachar han svenska talanger

    by Maja Eriksson
    16.04.2026
  • 1

    Misstagen att undvika när du plockar fram rullskidorna

    by Maja Eriksson
    29.04.2026
  • 1

    Så blir du bättre på stakning på längdskidor

    by Langd.se
    22.01.2026
  • 1

    Få till övergången från skidåkning till barmarksträning i april och maj

    by Teemu Virtanen
    21.04.2026
  • 1

    De största misstagen som motionärer gör under sommarträningen

    by Teemu Virtanen
    02.05.2026

Fler artiklar

  • Jocke Abrahamssons första uttagning i finska landslaget

    Joakim Abrahamsson har gjort sin första uttagning som finsk landslagschef i längdåkning. Den fd svenska landslagstränaren är nu klar med landslagsgrupperna inför VM-säsongen 2026/2027 med mästerskapen i Falun som huvudfokus.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    04.05.2026
  • Några tips som hjälper dig när du vill börja springa

    av Bezky.net/Langd.se
    04.05.2026
  • Norska landslaget i längdskidor – nytt avtal med Kläbo

    av Langd.se
    03.05.2026
  • De största misstagen som motionärer gör under sommarträningen

    av Teemu Virtanen
    02.05.2026
  • Värvningsbomben: Team Engcon plockar in Vasaloppsvinnaren

    av Maja Eriksson
    02.05.2026