lördag, feb 4, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
3 Ida Dahl 25,490,319
4 Andreas Nygaard 25,090,602
5 Tord Asle Gjerd... 24,584,931
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Max Novak 24,254,434
8 Johannes Eklöf 24,074,060
9 Britta Johansso... 24,058,203
10 Oskar Kardin 23,980,610
11 Emilie Fleten 23,879,176
12 Stian Hoelgaard 23,789,140
13 Johan Hoel 23,746,548
14 Morten Eide Ped... 23,730,691
15 Herman Paus 23,470,459
16 Karstein Johaug 23,459,624
17 Lina Korsgren 23,111,810
18 Runar Skaug Mat... 22,987,428
19 Torleif Syrstad 22,977,143
20 Magnus Vesterhe... 22,969,272
21 Marcus Johansso... 22,556,320
22 Axel Jutterströ... 22,542,328
23 Thomas Ødegaard... 22,348,199
24 Vetle Thyli 22,272,323
25 Torgeir Sulen H... 22,173,420
26 Chris Andre Jes... 22,054,623
27 Anders Aukland 21,937,881
28 Joar Thele 21,847,272
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,558,881
31 Amund Riege 21,545,798
32 Nils Dahlsten 21,414,282
33 Maxim Vylegzhan... 20,901,270
34 Jiří Pliska 20,563,643
35 Thomas Joly 20,193,563
36 Stanislav Řezáč... 20,142,276
37 Jan Šrail 20,051,940
38 Fabián Štoček... 19,848,958
39 Anikken Gjerde ... 19,803,134
40 Stian Berg 19,712,280
41 Viktor Mäenpää... 19,561,603
42 Patrick Fossum ... 19,511,803
43 Petter Soleng S... 19,490,944
44 Simen Engebrets... 19,178,110
45 Sofie Elebro 19,133,173
46 Mauro Brigadoi 19,098,834
47 Gabriel Höjlind... 18,761,496
48 Alexey Shemiaki... 18,653,161
49 Magni Smedås 18,520,527
50 Kati Roivas 18,388,412
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

4:e platser i Holmenkollen

Sverige blev fyra både dam- och herrklassen vid lördagens världscuptävlingar i distans i Holmenkollen i Oslo.
Charlotte Kalla körde in som fyra bland damerna över 30 kilometer masstart i fristil, medan Anders Södergren var bäste svensk med en fjärdeplats på herrarnas femmil.

Nästa års VM-anläggning invigdes med världscuptävlingar under lördagen och det blev en stor norsk dag där hemmanationen vann både damernas tremil, herrarnas femmil och lagtävlingen i nordisk kombination.
Bland damernas stack trion Marit Björgen, Kristin Steira och Therese Johaug iväg från fältet och växelkörde så hårt att ingen kunde följa. Därmed blev det tredubbelt norskt i samma ordning som nämnd ovan.
Den jagande klungan släppte för mycket och Charlotte Kalla tog upp jakten för sent. Dessutom stod både Kalla och Anna Haag över det första skidbytet, vilket kanske kunde ha hjälpt till att hänga med täten.
Men Charlotte körde en fantastisk slutrunda och kom närmare de tre i täten. En säker fjärdeplats blev det, 50 sekunder bakom segrande Björgen. Anna Haag spurtade in som sjua och den svenska insatsen var klart godkänd.

Northug vann
I herrarnas femmil kom världscupledaren Petter Northug till start efter sin sjukdom senaste veckan. Och han gjorde ingen besviken. Norrmannen stack iväg tidigt med de båda fransmännen Maurice Manificat och Vincent Vittoz.
Ett tag ledde de med minuten på det jagande gänget med både Anders Södergren, Johan Olsson och Marcus Hellner. Men på det sista av dom sex varven började de ta in på tättrion. Manificat fick släppa och Pietro Piller Cottrer gick ensam ifrån de övriga. Han körde ifatt Vittoz och Northug, som dock hakade på italienaren.
Det blev en uppgörelse i stadion, där Northug som vanligt var omöjlig. Han spurtade ifrån den 35-årige italienaren och mer eller mindre avgjorde världscupen till sin fördel inför söndagens sprint och avslutningen i Stockholm och Falun nästa vecka.
Anders Södergren och Johan Olsson avslutade mycket starkt och var fyra och femma. Också här en klart godkänd svensk insats i nästa års OS-spår i Holmenkollen.

Resultat
Damer 30 km/F masstart:

1      1      1303777     BJOERGEN Marit      1980      NOR       1:24:10.8      0.00
 2      3      3425003     STEIRA Kristin Stoermer      1981      NOR       1:24:12.0      0.33
 3      15      3425301     JOHAUG Therese      1988      NOR       1:24:18.8      2.22
 4      4      3505217     KALLA Charlotte      1987      SWE       1:25:00.2      13.69
 5      11      1256732     SACHENBACHER -STEHLE Evi      1980      GER       1:25:37.3      23.98
 6      6      1255374     ROPONEN Riitta-Liisa      1978      FIN       1:25:38.0      24.17
 7      10      3505183     HAAG Anna      1986      SWE       1:25:41.8      25.22
 8      21      1099204     LAURENT PHILIPPOT Karine      1974      FRA       1:25:45.4      26.22
 9      9      1305426     SKOFTERUD Vibeke W      1980      NOR       1:25:51.1      27.80
 10      30      3485013     NOVIKOVA Valentina      1984      RUS       1:26:26.6      37.64
 11      5      3485193     KHAZOVA Irina      1984      RUS       1:26:54.6      45.40
 12      18      1005017     VALBUSA Sabina      1972      ITA       1:26:58.6      46.51
 13      7      1138877     FOLLIS Arianna      1977      ITA       1:27:11.6      50.11
 14      26      1101920     CONFORTOLA WYATT Antonella      1975      ITA       1:27:17.3      51.69
 15      12      1088922     SAVIALOVA Olga      1972      RUS       1:27:19.8      52.39
 16      29      3155008     JANECKOVA Ivana      1984      CZE       1:27:20.2      52.50
 17      13      3425349     KRISTOFFERSEN Marthe      1989      NOR       1:27:23.7      53.47
 18      28      3295015     RUPIL Silvia      1985      ITA       1:28:06.1      65.22
 19      46      3435014     JASKOWIEC Sylwia      1986      POL       1:28:12.2      66.91
 20      25      1293107     BOEHLER Stefanie      1981      GER       1:28:16.5      68.10
 21      8      1222200     LONGA Marianna      1979      ITA       1:28:46.8      76.50
 22      2      1255665     SAARINEN Aino- Kaisa      1979      FIN       1:28:54.2      78.55
 23      39      3425499     WENG Heidi      1991      NOR       1:29:05.5      81.69
 24      33      3425183     JACOBSEN Astrid Uhrenholdt      1987      NOR       1:29:12.4      83.60
 25      27      3205215     GOESSNER Miriam      1990      GER       1:29:16.3      84.68
 26      19      1174670     RAJDLOVA Kamila      1978      CZE       1:29:16.7      84.79
 27      16      1322110     ROTCHEVA Olga      1978      RUS       1:29:17.3      84.96
 28      22      3185168     NISKANEN Kerttu      1988      FIN       1:29:17.7      85.07
 29      14      1094063     SMIGUN-VAEHI Kristina      1977      EST       1:29:30.6      88.64
 30      31      3425275     BRUN-LIE Celine      1988      NOR       1:29:37.2      90.47
 31      47      3535270     ARRITOLA Morgan      1986      USA       1:29:45.1      92.66
 32      24      3425410     OESTBERG Ingvild Flugstad      1990      NOR       1:30:10.1      99.59
 33      34      3425005     SVENDSEN Sara      1980      NOR       1:30:10.4      99.68
 34      32      3505481     BRODIN Hanna      1990      SWE       1:30:44.5      109.13
 35      36      3155041     NYVLTOVA Eva      1986      CZE       1:30:45.1      109.29
 36      52      3505231     ERIKSSON Mia      1987      SWE       1:30:50.5      110.79
 37      35      3485046     MIKHAILOVA Olga      1981      RUS       1:31:18.4      118.52
 38      58      3425394     STAVER Tuva Toftdahl      1990      NOR       1:31:37.0      123.68
 39      17      3185004     SARASOJA Riikka      1982      FIN       1:31:40.9      124.76
 40      55      1323565     MANNIMA Tatjana      1980      EST       1:31:49.4      127.12
 41      23      3425350     SLIND Astrid Oeyre      1988      NOR       1:31:50.8      127.50
 42      41      3495008     ORGUE Laura      1986      SPA       1:32:00.2      130.11
 43      50      3195059     BARTHELEMY Laure      1988      FRA       1:32:37.4      140.42
 44      53      3425351     GAUSEN Kristin      1989      NOR       1:32:46.5      142.94
 45      45      3185148     PIRTTINIEMI Satu      1986      FIN       1:32:58.7      146.33
 46      44      3505434     WIKEN Emma      1989      SWE       1:33:04.1      147.82
 47      57      3425421     HAGA Ragnhild      1991      NOR       1:33:31.1      155.31
 48      20      1274580     ISHIDA Masako      1980      JPN       1:34:01.9      163.84
 49      42      1312216     BONER Seraina      1982      SUI       1:34:16.8      167.97
 50      59      3425015     BRAATHEN Solfrid      1982      NOR       1:35:04.5      181.20
 51      49      3535021     COMPTON Caitlin      1980      USA       1:35:13.8      183.77
 52      48      3535261     STEPHEN Elizabeth      1987      USA       1:35:33.9      189.34
 53      54      1345390     VINA Emilie      1982      FRA       1:37:23.1      219.61
 53      43      1345293     STORTI Cecile      1983      FRA       1:37:23.1      219.61
 55      37      1355769     STEMLAND Kristin Muerer      1981      NOR       1:37:32.0      222.08
 56      38      3505225     SVENSSON Eva      1987      SWE       1:39:15.5      250.77
 57      51      3195126     BOURGEOIS Celia      1983      FRA       1:41:07.1      281.70
Did not start
       56      3435031     MACIUSZEK Paulina      1985      POL             
Did not finish
       40      3425315     LAUVHAUG Hilde      1989      NOR             

Herrar 50 km/F masstart:

1      1      3420239     NORTHUG Petter jr.      1986      NOR       2:09:18.5      0.00
 2      10      1139459     PILLER COTTRER Pietro      1974      ITA       2:09:21.4      0.52
 3      8      1100077     VITTOZ Vincent      1975      FRA       2:09:51.2      5.90
 4      32      1248293     SOEDERGREN Anders      1977      SWE       2:10:15.9      10.36
 5      16      1283892     OLSSON Johan      1980      SWE       2:10:24.5      11.91
 6      38      3480440     GLAVATSKIKH Konstantin      1985      RUS       2:10:30.5      12.99
 7      33      3290016     CLARA Roland      1982      ITA       2:10:33.9      13.61
 8      3      3500139     HELLNER Marcus      1985      SWE       2:10:47.2      16.01
 9      21      1106867     BAJCICAK Martin      1976      SVK       2:10:47.2      16.01
 10      40      3420280     ELIASSEN Petter      1985      NOR       2:11:08.1      19.78
 11      15      1362947     PERL Curdin      1984      SUI       2:11:22.0      22.29
 12      4      1067291     DI CENTA Giorgio      1972      ITA       2:11:44.4      26.33
 13      31      1262358     AASEN OUREN Geir Ludvig      1974      NOR       2:11:47.3      26.85
 14      9      3190111     MANIFICAT Maurice      1986      FRA       2:11:54.2      28.10
 15      13      1178162     ANGERER Tobias      1977      GER       2:12:09.2      30.80
 16      42      3420317     RENNEMO Kristian Tettli      1984      NOR       2:12:18.5      32.48
 17      2      1217350     BAUER Lukas      1977      CZE       2:12:45.7      37.39
 18      6      3480013     VYLEGZHANIN Maxim      1982      RUS       2:14:14.5      53.41
 19      51      1306493     BJERKE Espen Harald      1980      NOR       2:14:51.0      60.00
 20      48      3150069     JAKS Martin      1986      CZE       2:15:27.1      66.51
 21      23      1363141     FISCHER Remo      1981      SUI       2:15:29.4      66.93
 22      22      1362656     LIVERS Toni      1983      SUI       2:15:30.1      67.05
 23      50      3190029     DUVILLARD Robin      1983      FRA       2:15:34.3      67.81
 24      45      3420822     BACH Ole-marius      1988      NOR       2:15:54.8      71.51
 25      28      3200015     REICHELT Tom      1982      GER       2:16:07.1      73.73
 26      56      1311925     VILARRUBLA Vicenc      1981      SPA       2:16:08.6      74.00
 27      18      1297957     MORIGGL Thomas      1981      ITA       2:16:28.6      77.61
 28      55      3420009     JESPERSEN Chris Andre      1983      NOR       2:16:49.2      81.33
 29      37      3420605     ROETHE Sjur      1988      NOR       2:16:52.3      81.89
 30      39      1098137     MAE Jaak      1972      EST       2:16:53.0      82.01
 31      67      3420672     SVEEN Simen Andreas      1988      NOR       2:16:56.6      82.66
 32      43      3420468     EINARSSON Snorri      1986      NOR       2:18:13.8      96.59
 33      36      1323468     REHEMAA Aivar      1982      EST       2:18:31.2      99.73
 34      7      1345875     GAILLARD Jean Marc      1980      FRA       2:18:46.2      102.44
 35      34      1175155     MAGAL Jiri      1977      CZE       2:19:20.7      108.67
 36      11      3480563     ZHMURKO Artem      1985      RUS       2:19:35.6      111.35
 37      62      3430056     MICHALEK Mariusz      1987      POL       2:19:56.5      115.13
 38      49      1292331     SIMILAE Tero      1980      FIN       2:20:52.8      125.28
 39      65      3530177     GREGG Brian      1984      USA       2:20:59.8      126.55
 40      54      1361686     MUEHLEMATTER Marco      1982      SUI       2:21:19.9      130.17
 41      59      3500529     ERIKSSON Jens      1987      SWE       2:22:17.4      140.55
 42      52      1271864     SOUTHAM James      1978      USA       2:23:29.9      153.63
 43      69      3530232     HINCKLEY Mike      1986      USA       2:23:36.6      154.84
 44      46      3420577     DYRHAUG Niklas      1987      NOR       2:24:02.4      159.50
 45      58      3420421     HELGESTAD Daniel Myrmael      1987      NOR       2:24:21.7      162.98
 46      68      3390074     VAHTRA Eeri      1988      EST       2:25:38.5      176.84
 47      60      3050025     HIRNER Manuel      1985      AUT       2:27:30.2      196.99
 48      57      3100034     NISHIKAWA Graham      1983      CAN       2:28:43.3      210.18
 49      64      3220002     MUSGRAVE Andrew      1990      GBR       2:30:06.0      225.11
 50      27      1230930     SVARTEDAL Jens Arne      1976      NOR       2:30:12.7      226.32
Did not start
       12      1223849     CHECCHI Valerio      1980      ITA             
Did not finish
       70      1291070     THOR OLSEN Jonas      1978      DAN             
       66      3390002     KOKK Kaspar      1982      EST             
       63      3420852     VESTBOE Thomas      1988      NOR             
       61      1233452     RUIZ Diego      1977      SPA             
       53      3150000     NOVAK Petr      1982      CZE             
       47      3420084     POST Arne      1983      NOR             
       44      3300021     NARUSE Nobu      1984      JPN             
       41      1067485     ZORZI Cristian      1972      ITA             
       35      3420160     EILIFSEN Morten      1984      NOR             
       30      3480007     PANKRATOV Nikolay      1982      RUS             
       29      1324729     GREY George      1979      CAN             
       26      1218902     KATTILAKOSKI Teemu      1977      FIN             
       25      3420023     GJERDALEN Tord Asle      1983      NOR             
       24      1177580     JONNIER Emmanuel      1975      FRA             
       20      3100006     KERSHAW Devon      1982      CAN             
       19      3100110     HARVEY Alex      1988      CAN             
       17      3420228     JOHNSRUD SUNDBY Martin      1984      NOR             
       14      3100190     BABIKOV Ivan      1980      CAN             
       5      1221327     TEICHMANN Axel      1979      GER           
 

▒ä▒▒▒ å▒▒ ▒▒-▒▒▒ä▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒å▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒ö▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒ä▒ ▒▒å▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒ö▒▒▒ ▒å ▒å▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒. ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒ ▒▒▒▒.
▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ä▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒. ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒å▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ö▒▒▒ ▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu