Alsgaard springer New York Marathon ”Något man måste göra en gång i livet”

av langd • 15.09.2011
Thomas Alsgaard ger sig på bedriften att löpa marathon, något som han faktiskt aldrig gjort.

Thomas Alsgaard ger sig på bedriften att löpa marathon, något som han faktiskt aldrig gjort.

Thomas Alsgaard ger sig på bedriften att löpa marathon, något som han faktiskt aldrig gjort.

 Han har tagit åtskilliga medaljer av de flesta sorter, men faktum är att Thomas Alsgaard aldrig ens ställt sig på startlinjen i ett marathon. Nu ska det bli ändring på den saken, den gode Alsgaard har nämligen anmält sig till New York Marathon.

–Det är det monotona som ligger till grund för att jag aldrig sprungit marathon förut. Jag har trott att det ska bli för tråkigt säger Alsgaard till Langrenn.com.

Han känner dock trots allt att han är i fas i träningen och hoppas på en fin tur genom New Yorks gator den 6. november. 

–Jag kommer nog kunna genomföra det, men att få en bra tid är en annan sak menar han. Speciellt med tanke på att träningen hittills varit mest fokuserad på ett annat stort mål.

–Att träna för att springa ett snabbt marathon är lite motstridigt till om man ska bli bra på att staka till Vasaloppet säger Alsgaard.

Han har dock satt upp tre stora mål under året i form av tre olika tävlingar: 15 km fristil i norska mästerskapen, Vasaloppet och så New York Marathon.

 

Fotnot: Alsgaard gjorde comeback i elittävlingssammanhang och lyckades ta ett brons på 15 kilometer i NM i vintras.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Vallatips för Tjejvasan!

    by langd
    22.02.2013
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008

Fler artiklar

  • Längdstjärnor möter hockeyprofiler i prestigefylld match

    Imorgon väntar en prestigefylld ishockeymatch i Mora. Ett lag med skidstjärnor möter ett lag med ikoner från Mora IK.
    av Maja Eriksson
    31.07.2026
  • LÖPTRÄNING: Återhämtningsjogg – ta hand om kroppen mellan tuffa träningspass

    av Maja Eriksson
    30.07.2026
  • Pjäxtillverkaren Alpina får ny ägare – nedprioriterar längdåkning

    av Adéla Ročárková/Maja Eriksson
    30.07.2026
  • RULLSKIDTRÄNING: Intervallträning i backe – tänj på dina gränser

    av Adéla Ročárková/Bezky.net
    29.07.2026
  • OS-guldvinnaren gör sin sista säsong: ”Njuter av varje ögonblick”

    av Maja Eriksson
    29.07.2026