Bauer tränar med tyskarna
Efter en tredjeplats i Tour De Ski lyckades inte Lukas Bauer fullt ut i Oslo VM och nu lämnar han sin personlige tränare för att träna med tyska landslaget.
Efter en tredjeplats i Tour De Ski lyckades inte Lukas Bauer fullt ut i Oslo VM och nu lämnar han sin personlige tränare för att träna med tyska landslaget.
–Det var inte ett enkelt beslut, att avsluta samarbetet med Mira Petrasek efter 19 år tillsammans, även fast vi kommer samarbeta på landslagsnivå (Petrasek är tjeckisk landslagscoach) säger Lukas Bauer till Sportovinoviny.cz.
Istället väljer Bauer att prova ett koncept liknande det han körde för fem år sedan, att köra sommarträningen tillsammans med några av de tyska landslagsåkarna eftersom han bor i Bozi Dar, en stad precis vid tyska gränsen. Bauer kommer få möjlighet att träna hårda pass tillsammans med tyskarna och även utnyttja en del av tyska förbundets stötteapparat. Dock är Bauer noga med att inte tappa kontakten med sitt eget lag.
–Träningarna med tyska laget ligger ganska flytande i min planering och kommer bli koordinerade så att jag kan åka på tjeckiska lagets träningsläger, jag vill inte tappa kontakten med laget förklarar Bauer.
Som längd.se tidigare rapporterat kör Axel Teichmann, Jens Filbrich och Tobias Angerer ett eget upplägg vid sidan av landslaget så Bauer får inte möjlighet att köra sina pass tillsammans med just dem.