Falken lyfter hela Team Skitunnel just nu…

av langd • 08.12.2009
Världscupsegern i Düsseldorf har orsakat skidfeber i Torsby – det är ju nämligen där som Hanna Falk bor och hon tillhör också Team Skitunnel. – Helt galet, säger managern Johanna Ojala.

Världscupsegern i Düsseldorf har orsakat skidfeber i Torsby – det är ju nämligen där som Hanna Falk bor och hon tillhör också Team Skitunnel. – Helt galet, säger managern Johanna Ojala.

Världscupsegern i Düsseldorf har orsakat skidfeber i Torsby – det är ju nämligen där som Hanna Falk bor och hon tillhör också Team Skitunnel.
– Helt galet, säger managern Johanna Ojala.

– Vilken flygande start Hanna har fått på sin seniorkarriär med en 7:e plass i klassisk sprint i Kuusamo och nu den makalösa segern i Düsseldorf. Vi i team inspireras och gläds med henne, säger Johanna.

Cuptävlingar för övriga

Och med Hanna Falk jagar nya framgångar i schweiziska Davos, åker resten delar av tunnel-laget på hemmaplan. Vid Intersport Cup i Idre var Lina Korsgren enda tjej från laget. Hon var 11:e bästa svenska i fristilsloppet där.
Till helgen drar Intersport- och Vattenfall Cup (juniorernas Sverige Cup) vidare till Boden där det för seniordamerna blir 10 km klassiskt på lördagen och en avslutande sprint i skate på självaste Lucia-söndagen.
Johanna Ojala kommer att finnas på plats för skidtunnel-teamets deltagare, som är i dagsläget Lina Korsgren, Anna Simberg och Sofie Ekberg.
 
Mycket uppståndelse
Samtidigt har pressen plötsligt ökat monumentalt på Hanna Falk, något som till viss grad oroar managern Johanna Ojala.
– Hon är ung, hon måste få tid att utvecklas, säger Johanna till Radiosporten.
Hanna Falk har gått på skidgymnasiet i Torsby och bor numera också i Torsby. Vinsten var Hanna Falks internationella genombrott och det finns risk att bland annat media kommer med alltför höga förväntningar på fortsatta framgångar.
– Ja, den risken finns, banorna hon tävlade på var lite kortare än till exempel en OS-sprint, men Hanna står med båda fötterna på jorden och vet vad som krävs i ett OS, säger Råland Stridh lärare på Stjernskolans skidgymnasium i Torsby.
Och även Johanna Ojala lagledaren för Team Skitunnel vill alltså tona ned de framtida förväntningarna på sin unga adept.
– Hanna är ung, det är första året som senior och det kommer gå upp och ner, men hon måste få tid att utvecklas, träna och bygga grund, säger Johanna Ojala vidare till Radiosporten.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Succé för skidåkarparet – VM-medalj och svenskt rekord

    Det blev succé för skidåkarparet Moa Lundgren och Gustav Kvarnbrink under VM i Hyrox. Duon slog svenskt rekord och fick med sig en medalj.
    av Maja Eriksson
    21.06.2026
  • Anmälan är nu öppen för Skinnarloppet 2027

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Kläbo fick ja, Iversen måste stanna hemma

    av Ingeborg Scheve
    20.06.2026
  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026