“Lill-Blixten” blixtrade till…

av langd • 15.11.2008
Det ryktades att Fredrik Jonsson från Hudiksvall var i storform i Bruksvallarna. Men ingen kunde tro att han skulle vara så överlägsen. – Det gick suveränt idag, jag är mycket nöjd med loppet, säger 19-åringe “Lill-Blixten”, som var minuten före tvåan Tomas Northug från Norge.

Det ryktades att Fredrik Jonsson från Hudiksvall var i storform i Bruksvallarna.
Men ingen kunde tro att han skulle vara så överlägsen.
– Det gick suveränt idag, jag är mycket nöjd med loppet, säger 19-åringe “Lill-Blixten”, som var minuten före tvåan Tomas Northug från Norge.

”LILL-BLIXTEN” har åkt in Bill Impola, som slutade trea. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN
”LILL-BLIXTEN” har åkt in Bill Impola, som slutade trea. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

– I veckan åkte jag ett test mot seniorerna och då var jag 1,26 minuter efter Anders Södergren. Men jag tänker inte på seniornivå än, mitt mål är att kvala in till JVM och sedan göra det bra där, säger lördagens suverän bland juniorkillarna.
Och visst blixtrade det om den långe, stilfulle Hudik-åkaren. Han åkte in landslagskollegan Bill Impola från Domnarvet med en minut innan slutvarvet och det var aldrig någon tvekan om vem som skulle vinna H19-20.
 

Brås på “Blixten”
– Jag har ju lite att brås på, skrattar Fredrik, som är son till Lasse “Blixten” Jonsson, välkänd servicechef för Fischer och Swix i Sverige och dessutom förre detta världstopp i skidorientering.
Och visst fanns “Blixten” själv på plats. I vallatältet vid tunneln under vägen i Bruksvallarna stod Lasse bland klistertuber och vallaburkar.
– Det var svårvallat idag, men jag hade bra skidor, så han får väl få godkänt gubben, säger “Lill-Blixten” och skrattar igen.

Hålls under uppsikt
Och med det tempot han höll i Bruksvallsloppet är det inte så konstigt att de båda landslagstränarna Jocke Abrahamsson och Magnus Ingesson höjde lite extra på ögonbrynen.
Fast avståndet till Södergren var större den här gången, ungefär tre och en halv minut. Fredrik Jonsson skulle ha blivit 35:a i herrklassen, men det var nog lite mer sladdrigt i spåren när juniorerna åkte senare.
Hur som helst: Lägg namnet Fredrik Jonsson på minnet, som han åkte i Bruksvallarna idag blir han mycket svårslagen i juniorklassen här hemma i Sverige. Och han har dessutom två säsonger kvar som junior…

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Programmet för skidskytte-VM i Lenzerheide 2025

    Här hittar du kompletta programmet för skidskytte-VM i Lenzerheide.
    av Langd.se
    11.02.2025
  • Bolshunov gör internationell comeback – konkurrenter rasande

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    10.02.2025
  • Norges trupp till världscupen i Falun

    av Pressmeddelande
    10.02.2025
  • Världscupsåkaren tog hem Medelpad Classic Ski

    av Max Östlund
    10.02.2025
  • Chockbeskedet: Världscupledaren funderar på att sluta

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    10.02.2025