Magdalena Pajala från doldis till OS-deltagare idag?
Innan säsongen var hon helt okänd för den stora längdpubliken i Sverige.
Idag kan Magdalena Pajala nomineras till OS i Vancouver.
I såna fall en jätteskräll om någon gissat på det innan säsongen började…
OS-truppen kompletteras idag och troligen är det sista uttagningen för längdåkarna.
– Ja, det stämmer. Vi kommer nog inte att ta ut flera åkare efter SM i Piteå och vi landar på 15-16 åkare, säger landslagschefen Jocke Abrahamsson, som redan har 12 åkare klara.
Det betyder att 3 eller 4 åkare får klartecken för OS av SOK idag. Abrahamsson bekräftar att Mathias Fredriksson inte är en av dessa.
Troligen finns både Björn Lind och Teodor Peterson med bland de som får ett ja. Dessutom ligger Magdalena Pajala bra till efter 8:e platsen i sprint och 17:e platsen över 10 kilometer klassisk i Otepää i helgen.
– Vi har länge vetat om hennes kapacitet och det är kul att hon presterar när hon får chansen. Åkare som grejar dom krav som SOK har satt upp ligger givetvis bra till, säger Jocke och syftar specielt på 21-åringen från Piteå.
Magdalena Pajala har visat oerhört liten respekt för konkurrenterna bde i Tour de Ski och nu senast i Otepää. Innan säsongen tillhörde hon U-laget och en OS-biljett var det väl ingen som riktigt trodde på.
Den internationella debuten fick Magdalena i Lahtis ifjol då hon slutade 38:a i sprinten och missade kvalet. I årets Tour de Ski var Pajala bland annat 22:a på sprinten i Oberhof, 9:a på sprinten i Prag och 12:a på 5 kilometersloppet i klassisk i Toblach.
Det är resultat som är innanför kvalgränsen hos de flesta nationer, även Tyskland som räknas som en av de nationer som har de hårdaste kraven för att kvala in till OS.
Därför är det troligt att Magdalenas namn finns med när de sista OS-biljetterna delas ut idag – möjligen också Britta Johansson Norgrens…
SM viktigt test
Några hade kanske hoppats kunna kvala in till OS under SM i Piteå, men så blir det alltså inte.
– Nej, då skall det hända något alldeles extra. Men skid-SM blir ett viktigt test på hårda banor. Det sista innan vi åker till Kanada, säger Jocke Abrahamsson, som skickar iväg OS-truppen i två omgångar.
Det första gänget åker till höghöjdsträning i Kanada, medan det andra åker till världscuptävlingarna i Canmore, Alberta, som går veckorslutet innan OS börjar i Vancouver.
Den andre landslagstränaren, Magnus Ingesson, var mycket imponerad över klubbkompisen Magdalena Pajala i helgens tävlingar i Otepää.
– Jag ska slåss för att hon ska med till OS, sade Magnus i helgen.
Norge kompletterade
Norge har inte tagit ut lika många längdåkare som Sverige än och man ger åkarna chansen att kvala in i den här veckans norska mästerskap i Stokke söder om Drammen.
Några åkare fick dock klartecken igår och behöver inte känna stressen för en OS-biljett i norska mästerskapen. Dessa var: Celine Brun-Lie, Marthe Kristoffersen, Vibeke Skofterud, skidskytten Ronny Hafsås (som längdåkare), Martin Johnsrud Sundby, Øystein Pettersen och Eldar Rønning.
Fortfarande utan OS-biljett står toppnamn som Odd-Bjørn Hjelmeset, Jens Arne Svartedal, John Kristian Dahl, Johan Kjølstad och Therese Johaug.
– Men vi ska ha 20 längdåkare i truppen och chansen finns alltså fortfarande, säger den norske sportschefen Åge Skinstad.
Även Finland öppnar för chansen att kvala in i de nationella mästerskapen som börjar i Keuruu utanför Jyväskylä på fredag.