OS-drottning – men inga mer pengar för skidorna…

av langd • 11.08.2010
Marit Bjørgen blev OS-drottningen i Whistler/Vancouver i vintras, men det har inte genererat några fler pengar från hennes skidsponsor Fischer. Bjørgen sitter nämligen i ett tvåårsavtal som inte var möjligt att omförhandla.

Marit Bjørgen blev OS-drottningen i Whistler/Vancouver i vintras, men det har inte genererat några fler pengar från hennes skidsponsor Fischer. Bjørgen sitter nämligen i ett tvåårsavtal som inte var möjligt att omförhandla.

Marit Bjørgen blev OS-drottningen i Whistler/Vancouver i vintras, men det har inte genererat några fler pengar från hennes skidsponsor Fischer.
Bjørgen sitter nämligen i ett tvåårsavtal som inte var möjligt att omförhandla.

30-åriga Bjørgen skrev ett nytt avtal med sin långvariga skidsponsor Fischer efter 2009-säsongen, då hon haft flera säsonger där det inte alls gått som tidigare. Som till exempel i 2005, då hon tog tre VM-guld i Oberstdorf.
Flera tvivlade på Bjørgen och hon tvingades gå ner kraftigt i lön. Marit provade flera skidmärken, men valde att stanna hos Fischer.
– Jag har inte omförhandlat mitt kontrakt. Det går ut efter den här säsongen. Så jag får helt enkelt åka fort också i vinter och förhandla bättre nästa gång, säger hon till Adresseavisen i Trondheim.
Enligt tidningen är Petter Northug i en egen klass vad gäller ekonomi bland de norska skidåkarna och även när det gäller skidkontrakt. Men Marit Bjørgen hade störst succé av alla på OS – något som har givit andra nya sponsorer, men alltså inget nytt kontrakt för skidorna.
Nu får hon istället hoppas på en lika stor succé vid VM på hemmaplan i Holmenkollen, där pressen blir oerhörd stor på just Marit Bjørgen.
Hur hon har skött träningen får vi ett första riktmärke om redan idag då Toppidrettsveka drar igång i norska Aure. Där möter hon bland annat Charlotte Kalla, Anna Haag och dom andra svenska landslagstjejerna i flera grenar som rullskidor, mountainbike och löpning.
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    Han har åkt på samma skidmärke sedan han som 14-åring fick en T-shirt och 50% på skidorna. Nu är det dock slut. OS-tvåan från USA är den nästa toppåkaren som meddelar att han byter skidmärke nästa säsong.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026
  • Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    av Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • LÖPTRÄNING: Effektiva intervaller – förbättra din syreupptagningsförmåga

    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    av Maja Eriksson
    17.06.2026