Smått och gott från säsongsslutet

av langd • 25.04.2008
Våren är här och tävlingssäsongen över. Längd.se plockar fram några godbitar från längdåkarnas slutspurt…

Våren är här och tävlingssäsongen över. Längd.se plockar fram några godbitar från längdåkarnas slutspurt…

Han bor och studerar i norska  Meråker, tävlar för Hudiksvall, men är kungen av Vålådalen efter sin uppvisning från stora scenen förra helgen. Lars Ljung, trubaduren från Norrala, höjde temperaturen åttahundra grader och drog ned applådåskor vid Ottfjällets fot. Kanon, Lars!

Tog ton gjorde också doktor Ulrich Ghisler, den mycket respekterade och omtyckte dansken i Team Mekonomen som tävlar för klassiska Köpenhamns Skidklubb. Först åkte han Vålådalsloppet över 27 kilometer i stor stil och kom 19:e, bara två minuter efter en så pass habil kille som Jerry Ahrlin. Sedan tackade dr Ulrich Jerry, Oskar Svärd och Jenny Hansson på banketten med att sjunga opera. Alla satt som förstummade. Vilken, röst. Vilken man!

Fjällrävar finns det fortfarande. Vad sägs om Magnus Myhr och Daniel Näslund som tog skotern över fjället från Bruksvallarna tur och retur till Vålådalen för att tävla i säsongsfinalen.

Jörgen Brink från Gåsbacka får inte räknas bort. Aldrig.

Frode Estil säger till längd.se att han lämnar Team Fast för Team Slow till nästa säsong. Sakta i backarna, Frode.

Frode Estil - foto: Erik Nilsson Sports Management
Frode Estil – foto: Erik Nilsson Sports Management

Är Jerry Ahrlins pappa köpt av Team Xtrapersonell? Huvudbonaden tyder på det.

Anna Hansson är brun som en pepparkaka efter sin semester i Pelés Brasilien. Hon har tagit surflektioner. Se upp, Charlotte!

Anna Simberg och Mia Eriksson njuter just nu livet på en badstrand vid Medelhavet.

Tre syskon C Kalla är på världsturné i Thailand och Bangkok. Charlotte, Christell och Cecilia. Charlotte är reseledare för Tärendö-trojkan.

Ingen har hört eller sett något. Gunde sköter verkligen sitt arbete som om han vore anställd av secreet service. Inte ens längd.se:s djupt initierade källor vet ett dyft om nya landslagsorganisationen.

Gunde kallade mig Nicke Nyfiken på skoj när jag frågade om namn…

Trevligaste stunden i Vålådalen var i badtunnan bredvid Lena Gavelin, svenska rekordhållaren i maraton. Lena har kutat maran sju gånger och alla gånger under 2,39 tim. Jag sa till henne att jag gjort en mara och varit under 3,00,23 alla gånger. Lena tränar för comeback i sommar. Jag håller tummarna för tjejen som föreberett sig med mycket skidåkning i vinter för att slippa skador.

Åsarnas Peter Thor har sprungit Lidingöloppet över 30 km på 1,46 tim när han var yngre. I Vålådalen åkte han 27 km skidor på 1,47,33 när han blivit lite äldre och trögare i steget.

Mattias Nilsson fick en fin toppluva i pris på Vålådalsloppet. Han såg grymt stark ut! Mycket mer muskulös än vad tevebilderna visar.

Gustaf ”Gurra” Berglund håller stilen både i och utanför skidspåret. Någon Mora Nisse blir han nog aldrig. Men en Trend-Nisse är han definitivt. Precis som Peter Larsson.

Maria Rydqvist ville inte förlora för allt smör i Småland. Därför tävlade hon i en gul Fjällbrynt-dräkt.

Maria Rydqvist - foto: Erik Nilsson Sports Management
Maria Rydqvist – foto: Erik Nilsson Sports Management

Susanne Nyström och Rikard Andreasson drog under torsdagen på sin första gemensamma kärlekssemester. I två veckor ska de bila genom Amerika tillsammans med Buckas Jacobsson och Maria Malmin.

Det är fint i Meråker. Längd.se åkte genom den norska pärlan i söndags. Men vi såg inte Hetland och tyvärr inte heller Mari Riseth Guin, Laila Kveli, Elise Aunet Tyldum och Kari Jessen. Men vi vet att de fixar boende om vi vill upptäcka Nord Tröndelag en annan gång.

Jag fick klagomål för att jag inte presenterade Solveig Rogstad innan start i Vålådalen. Förlåt, jag bommade där. Men okej: Solan är 25 år och kommer från Skrautvål i Valdres. Hon vann världscupen i jaktstart i Rupholding och kom tvåa i jaktstarten i Holmenkollen. Folkmusiken ligger henne varmt om hjärtat och hon hanterar fiolen lika säkert som geväret sitt. Skidskytte har hon sysslat med sedan 10-årsåldern. I tre år har hon läst medicin på universitetet i Trondheim. Återfinns i nästa års norska skidskyttelandslag. Detta år har hon tränat 740 timmar. Målsättningen är att komma närmare 800 timmar nästa år…

Min norska skidskyttefavorit är ändå Julie Bonnevie Svendsen.
Min svenska favorit är två: Bettan Högberg och Kim Adolfsson.

Vårens uthålligaste vallare måste vara Håkan Nordbäck från Särna. Vem slet inte ensam i Madshus vallabod på Sjusjön i måndags och fixade med strukturer åt ett gäng ryssar om inte den gode Nordbäck. Pankratov, Legkov och Medvedeva var inte långt borta.

Carl Johan Bergmans bil stod på parkeringen upp vid Sjusjön där det fortfarande är två meter snö. Jag trodde att han bara tränade skytte nu när han fått ordning på synen.

Det är fint över Dovrefjell. Men jag förstår inte hur de orkar cykla Styrkepröven. 53 mil från Trondheim till Oslo. Jag tyckte det räckte med att åka bil de 30 milen mellan Lerkendal och 1994 års OS-stad.

Snart är det ett år sedan Per Wiik gifte sig med Laila i Kvam och jag försökte övertala Lars Berger från Dombås att satsa på längdåkning istället för skidskytte. Nu är han i alla fall halvvägs med i längdlandslaget tack vare Åge Skinstad.

Ski Crossen i Bruksvallarna måste vara årets skidpropaganda.

tjejernas utmaning, foto: Erik Nilsson Sports Management
Knallcrossen – foto: Erik Nilsson Sports Management

För-VM i Liberec måste vara årets antiskidpropaganda.

Emma Bergman var en positiv överraskning i Vålådalen. Sveg är alltså mer än Henning Mankell, Beatrice Ask och Håkan Degselius.

Daniel Rickardsson är hälsing. Men inte från Njutånger, utan från Iggesund. Skillnaden är inte stor. Men rätt ska vara rätt. Rickardsson är vårens runner up på skidhimlen. För ett år tänkte han lägga av. Nu är han en av våra hetaste namn inför Liberec-VM 2009, Vancouver-OS 2010 och Oslo-VM 2011. Stå på, Daniel! Du kan bli nåt riktigt stort!

Daniel Rickardsson - foto: Erik Nilsson Sports Management
Daniel Rickardsson – foto: Erik Nilsson Sports Management

Oskar Svärd är som Nike Bent, hård som cement. Natten mot söndag springer han långa natten i Tiomila i Ulricehamns förstalag. Det är rent ut sagt grymt imponerande att ställa om från skidor till ett kraftprov i skogen med karta och kompass i becksvarta mörkret på en vecka. Lycka till, Oskar!

Jenny Hansson är vårens coolaste brud. Rysk generalkeps och svarta solbrillor på prisutdelningen i Vålådalen. Det är mycket tuffare än en naken och kroppsmålad Charlotte Perrelli.

Jenny Hansson - foto: Erik Nilsson Sports Management
Jenny Hansson – foto: Erik Nilsson Sports Management

Britta Norgren tränade skidor på ÖSK-stadion igår. Vi håller tummarna! Du behövs, Britta!

Jocke Abrahamsson kan snart bli en ny kund hos arbetsförmedlingen i Kalix. Men det får vi verkligen inte hoppas.

Mathias Fredriksson, sambon Emma-Helena och sonen Philip njuter av vårskidåkningen i Ramundberget. Utlandssemester var inte att tänka på i år. Philip är för livlig, det skulle aldrig gå, sa Mathias till längd.se när vi frågade honom om han och kärestan skulle göra en Södergren till en kärleksö.

Ett sms bekräftar att Holmenkollenkungen Södergren haft det precis så skönt som jag gissat på Maldiverna med Lisa. Det unnar jag honom.

Eksjö SOK:s Fredrik Karlsson åkte Vålådalsloppet iförd HV 71-dräkt och ansiktsmålning. Grattis, Fredrik! Vinner Brynäs SM-guld nästa år kör jag motionsklassen i Gävle-lagets tröja.

Fredrik Karlsson - foto: Erik Nilsson Sports Management
Fredrik Karlsson – foto: Erik Nilsson Sports Management

Nu har jag sett det med egna ögon. Anders Södergrens pappa Hans bor i en ungkarlsbarack med fyra britsar och ett pyttelitet kök med fyra stolar. Typ 8 kvadratmeter boyta. Sonen bygger ett mindre slott tio meter längre bort.

Vårens present måste vara Pillesnas i Vas. Finns att köpa på Björn Ferrys hemsida: www.bjornferry.com

Den stora frågan nu är hur det går i Svalbard Ski Marathon på lördag?
Och när Gunde visar korten.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Programmet för skidskytte-VM i Lenzerheide 2025

    Här hittar du kompletta programmet för skidskytte-VM i Lenzerheide.
    av Langd.se
    11.02.2025
  • Bolshunov gör internationell comeback – konkurrenter rasande

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    10.02.2025
  • Norges trupp till världscupen i Falun

    av Pressmeddelande
    10.02.2025
  • Världscupsåkaren tog hem Medelpad Classic Ski

    av Max Östlund
    10.02.2025
  • Chockbeskedet: Världscupledaren funderar på att sluta

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    10.02.2025