Södergren i Falun för att vinna

av langd • 18.03.2008
Östersunds SK:s Anders Södergren och Thobias Fredriksson har en tradition – att vinna SM-stafetten. Fem år i rad kan bli sex idag..

Östersunds SK:s Anders Södergren och Thobias Fredriksson har en tradition – att vinna SM-stafetten. Fem år i rad kan bli sex idag..

Östersunds SK:s Anders Södergren och Thobias Fredriksson har en tradition – att vinna SM-stafetten. Fem år i rad kan bli sex idag..

Nu är han hemma i Sverige – igen! Holmenkollenkungen Anders Södergren lämnade världscupavslutningen i italienska Bormio tidigt på måndagsmorgonen.
– Formen är bra, jag kände mig stark i Bormio. Men tyvärr missade vi totalt med skidorna både i lördags och söndags. Tråkigt.
– Nu tar jag nya tag med ÖSK i stafetten. Det ska bli roligt och jag vinner gärna igen.
Du har en fin svit på fem raka segrar och samtliga gånger har du åkt den andra sträckan. Blir det andra sträckan i dag också?
– Haha..det är inte alls säkert. Det kan bli sista också…
Östersunds SK ställer sannolikt upp med fjolårets segrande trio: Mikael Ojala, Anders Södergren och Thobias Fredriksson.
Utmanarna står på kö.
Hudiksvalls IF kör med Daniel Rickardsson, Björn Lind och Peter Larsson.
Falun-Borlänge har Fredrik Östberg och Kalle Gräfnings som två spjutspetsar.
Sollefteå SK har Fredrik Byström, Robin Bryntesson och Fredrik Uusitalo…
Lägg därtill alltid pålitliga IFK Mora med Rikard Andreasson som ankare och stafetten kan bli hur spännande som helst.
På damsidan står det mellan Östersunds SK, Piteå Elit, IFK Tärendö och IFK Mora SK.
ÖSK har Maria Rydqvist, Sara Lindborg och Maria Gräfnings. Piteå Lina Andersson, Susanne Nyström och troligtvis Karolina Skoog.
Mora får in Anna Hansson i laget. Med henne, Sofia Bleckur och Eva Svensson blir det ett kanonlag.
IFK Tärendö får superförstärkning av Charlotte Kalla. I laget finns redan Mia Eriksson och Fanny Pekkari.
SM-stafetterna är öppna och kan bli veckans höjdpunkt i Falun-Borlänge.
Jan Ottosson, Åsarna IK, är tidernas SM-stafettkung. Han har varit med att vinna 10 gånger!

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    Han har åkt på samma skidmärke sedan han som 14-åring fick en T-shirt och 50% på skidorna. Nu är det dock slut. OS-tvåan från USA är den nästa toppåkaren som meddelar att han byter skidmärke nästa säsong.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026
  • Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    av Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • LÖPTRÄNING: Effektiva intervaller – förbättra din syreupptagningsförmåga

    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    av Maja Eriksson
    17.06.2026