Vasaloppets arena förbättras inför Cykelvasan

av langd • 23.06.2011
Vasaloppet växer så det knakar och nu har man investerat ännu mer i världens längsta permanenta idrottsarena.

Vasaloppet växer så det knakar och nu har man investerat ännu mer i världens längsta permanenta idrottsarena.

 När den tredje CykelVasan, Sveriges största mountainbikelopp, körs lördag den 13 augusti 2011 har 1,1 miljon kronor investerats i VasaloppsArenan sedan förra loppet. Nya vägar och broar har byggts, våtmarker dikats och smala passager breddats. Sedan fjolårsloppet har tre kilometer ny cykelväg byggts och 4000 kubikmeter grus har planerats ut. Detta har lett till att hela 10 km av CykelVasans bana har kunna lämna asfalten. 

Vasaloppskommunerna, Stiftelsen Vasaloppsleden, Besparingsskogarna i Älvdalen och Transtrand, Leaderområdena Dalälvarna och Södra Fjällen samt Vasaloppsföreningen Sälen-Mora arbetar tillsammans i projektet VasaloppsArenan för att utveckla den nio mil långa och tio meter breda VasaloppsArenan. 

Ny skyltning
Ambitionen med CykelVasan är att det ska vara lättcyklat och att alla ska kunna delta, men loppet ska förstås även kännetecknas av ”Vasaloppskänsla” och inte minst Vasaloppskvalitet!

Just nu består arbetet i projektet VasaloppsArenan främst i att göra bansträckningen för CykelVasan till en ännu säkrare och bättre naturupplevelse. Men under våren har även hela sträckan skyltats upp med helt nya skyltar, så att den som vill lätt ska kunna cykla eller vandra hela eller delar av sträckan när som helst.

Ny startplats
En annan nyhet 2011 är att CykelVasan 90 km startar från Vasaloppsstarten i Berga by. De två första åren har Tjärnhedens IP i Sälen fungerat som startplats. Tävlingsklassen för herrar och damer startar först i gemensam start kl 09.00. Motionsklassen startar sedan gruppvis var femte minut med cirka 200 i varje grupp från kl 09.15. 

Till årets lopp görs dessutom en avkoning mellan cyklister och bilister där så erfordras och antalet korsningar har minskats från tio till bara en enda. Hårdare krav på seedningstider har införts och i Oxberg, där starten är belägen för de båda kortare loppen 30 och 45 km, har starttiderna senarelagts för att undvika trängsel i banan. 

I dagsläget är över 7.500 cyklister anmälda till CykelVasan 2011. CykelVasan 90 km är fullbokad, men i de båda kortare loppen över 30 och 45 km finns platser kvar.

FAKTA CYKELVASAN 2011

CykelVasan 90 km
Skogsväg/-stig ca 49 km
Grus ca 23 km
Asfalt ca 18 km

CykelVasan 45 km
Skogsväg/-stig ca 28 km
Grus ca 9 km
Asfalt ca 8 km

CykelVasan 30 km
Skogsväg/-stig ca 23 km
Grus ca 4 km
Asfalt ca 3 km

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Svensk seger i Ski Classics – ”jag är nog den tyngsta”

    På närmare 2000 meters höjd blev det en dramatisk och sensationell avslutning i La Venosta ITT när kampen om tiondelar till slut resulterade i svensk seger.
    av Max Östlund
    12.01.2025
  • Stina Nilsson på pallen efter superlopp

    av Max Östlund
    12.01.2025
  • Crüsell utmanade Fossesholm i Skandinaviska Cupen

    av Mårten Lång
    12.01.2025
  • Personbästa för Eriksson i IBU-cupen

    av Maja Eriksson
    11.01.2025
  • Norsk trippel i herrarnas jaktstart

    av Maja Eriksson
    11.01.2025