Fleten slår tillbaka i årets comeback
Damstarten i Marcialonga går fem minuter efter herrarna för att damerna ska få sitt eget lopp. Till skillnad från Vasaloppet, där starten går samtidigt för både damer och herrar.
Och visst fick damerna sitt eget lopp. Redan från start var det drama i damernas lopp. På väg ut från startgärdet krokade flera åkare ihop och en som drabbades hårt var Hilda Löf från Ski Team Göhlins.
Läs även: Slagit personbästa efter utmattningen: ”Jag är lite mer rimlig”
Även Kati Roivas från Team Eksjöhus var illa ute efter att ha brutit staven efter ett fall tidigt i loppet. Kati fick gå utan stav en ganska lång sträcka även fast det fanns flera stavlangare från andra team längs med banan.
– Jag tycker man ska vara sportslig. Vårat team brukar ge stavar till andra åkare om de har brutit en stav, säger Team Eksjöhus sportchef Marthe Kristoffersen till SVT.
Stökig resa för Fleten
Emilie Fleten från Team Ramudden åkte dit på tre fall längs med banan, som trots vädret höll förvånansvärt bra. Och det var helt klart att Fletens fall påverkade henne. Efter ett av fallen hamnade Fleten tillsammans med Hanna Lodin från Team Engcon som tillsammans kunde arbeta tillsammans för att nå tättrion bestående av Anikken Gjerde Alnæs, Silje Øyre Slind och Jenny Larsson.
Årets comeback
Med ungefär en mil kvar kom Fleten ikapp tättrion efter att ha jagat in de 22 sekundrarna på egen hand. Kvartetten låg tillsammans med en mindre grupp herrar inför klättringen uppför Cascata. Anikken Gjerde Alnæes var först att släppa i klungan. Jenny Larsson lyckades inte hålla jämt med Slind och Fleten. Men till slut var det bara en fråga om utnötning för Fleten.
Kampen om tredjeplatsen måste varit det mest rafflande under hela Marcialonga. Alnæs och Larsson gick om varandra flera gånger. På upploppet hade Larsson en liten lucka men den spurtsnabba Alnæs tog till slut tredjeplatsen, en halv pjäxlängd före Jenny Larsson.
Top 5 Damer
- Emilie Fleten
- Silje Øyre Slind
- Anikken Gjerde Alnæs
- Jenny Larsson
- Hanna Lodin
Kompletta resultat hittar du HÄR.