Här är Sveriges lag till världscupen i Kontiolahti
Skidskyttesäsongen 2024/2025 står nu för dörren och landslaget presenterar nu truppen till de första internationella tävlingarna. Säsongsstarten sker i Finland, där världscupen öppnar i Kontiolahti.
Världscupen i Kontiolahti har fina svenska traditioner där Sverige så sent som för två år sedan tog hela fem pallplatser vid världscuppremiären. Sverige skickar ett motiverat team på 12 åkare för att förhoppningsvis vara med och göra upp om pallplatserna även i år.
Läs också: Tävlingsäsongen i VM och världscup för skidskytte.
– Det känns riktigt spännande att även de internationella tävlingarna nu drar igång, säger Anna-Maria Uusitalo, sportchef på Skidskytteförbundet. Det är en hård konkurrens om platserna, vilket ju är positivt. Vi ser verkligen fram emot en intressant och utmanande säsong.
Johannes Lukas, huvudtränare för a-landslaget, reflekterar också över den utveckling som flera åkare visat under träningssäsongen:
– Vi har sett ett starkt driv hos både våra etablerade åkare och de nya i A-laget. Det ska bli väldigt spännande att följa våra åkare när de nu ska mäta sig med de bästa från alla andra länder.
Anton Ivarsson missade A-landslagets senaste läger på Idre Fjäll samt Sverigepremiären på grund av en blindtarmsoperation tidigare i oktober.
– Rehabiliteringen har gått bra och han har kunnat träna på ett bra sätt under den senaste tiden. Vi ser att Anton har en uppåtgående form och tror att han ska kunna prestera på ett bra sätt i Kontiolahti, säger Johannes Lukas.
A-landslagets Emil Nykvist har problem med en fot och är just nu under utredning. Linn Gestblom har fortsatt fokus på sin rehabilitering efter sin axeloperation i våras.
Uttagna till IBU BMW Worldcup 1 Kontiolahti:
Damer
Anna Magnusson, Piteå Biathlon Klubb
Anna-Karin Heijdenberg, Tullus SG
Ella Halvarsson, Biathlon Östersund
Elvira Öberg, Piteå Biathlon Klubb
Hanna Öberg, Piteå Biathlon Klubb
Sara Andersson, Mora Biathlon
Herrar
Anton Ivarsson, Tullus SG
Jesper Nelin, Biathlon Östersund
Malte Stefansson, Oxbergs IF
Martin Ponsiluoma, Tullus SG
Sebastian Samuelsson, I 21 IF
Viktor Brandt, I 2 IF










