Här är Sveriges lag till världscupen i Kontiolahti

av Pressmeddelande • 21.11.2024
Ella Halvarsson uttagen till världscuptävlingen i Kontiolahti
Skidskyttesäsongen 2024/2025 står nu för dörren och landslaget presenterar nu truppen till de första internationella tävlingarna. Säsongsstarten sker i Finland, där världscupen öppnar i Kontiolahti.

Skidskyttesäsongen 2024/2025 står nu för dörren och landslaget presenterar nu truppen till de första internationella tävlingarna. Säsongsstarten sker i Finland, där världscupen öppnar i Kontiolahti.

Världscupen i Kontiolahti har fina svenska traditioner där Sverige så sent som för två år sedan tog hela fem pallplatser vid världscuppremiären. Sverige skickar ett motiverat team på 12 åkare för att förhoppningsvis vara med och göra upp om pallplatserna även i år. 

Läs också: Tävlingsäsongen i VM och världscup för skidskytte.

– Det känns riktigt spännande att även de internationella tävlingarna nu drar igång, säger Anna-Maria Uusitalo, sportchef på Skidskytteförbundet. Det är en hård konkurrens om platserna, vilket ju är positivt. Vi ser verkligen fram emot en intressant och utmanande säsong.

Johannes Lukas, huvudtränare för a-landslaget, reflekterar också över den utveckling som flera åkare visat under träningssäsongen: 

– Vi har sett ett starkt driv hos både våra etablerade åkare och de nya i A-laget. Det ska bli väldigt spännande att följa våra åkare när de nu ska mäta sig med de bästa från alla andra länder. 

Anton Ivarsson missade A-landslagets senaste läger på Idre Fjäll samt Sverigepremiären på grund av en blindtarmsoperation tidigare i oktober. 

– Rehabiliteringen har gått bra och han har kunnat träna på ett bra sätt under den senaste tiden. Vi ser att Anton har en uppåtgående form och tror att han ska kunna prestera på ett bra sätt i Kontiolahti, säger Johannes Lukas.

A-landslagets Emil Nykvist har problem med en fot och är just nu under utredning. Linn Gestblom har fortsatt fokus på sin rehabilitering efter sin axeloperation i våras. 

Uttagna till IBU BMW Worldcup 1 Kontiolahti: 

Damer 

Anna Magnusson, Piteå Biathlon Klubb 

Anna-Karin Heijdenberg, Tullus SG

Ella Halvarsson, Biathlon Östersund

Elvira Öberg, Piteå Biathlon Klubb 

Hanna Öberg, Piteå Biathlon Klubb 

Sara Andersson, Mora Biathlon

Herrar 

Anton Ivarsson, Tullus SG 

Jesper Nelin, Biathlon Östersund 

Malte Stefansson, Oxbergs IF

Martin Ponsiluoma, Tullus SG 

Sebastian Samuelsson, I 21 IF 

Viktor Brandt, I 2 IF 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    10.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    25.03.2026
  • 1

    Om fyra dagar är karriären över: ”Jag har lärt mig så mycket”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    21.01.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026

Fler artiklar

  • Avslutar karriären – nu coachar han svenska talanger

    Anton Persson har precis avslutat karriären. Nu är han coach för träningsgruppen Skidbryggan som lockar allt fler åkare.
    av Maja Eriksson
    16.04.2026
  • Avslutade säsongen starkt – nu lämnar 32-åringen topplaget

    av Maja Eriksson
    16.04.2026
  • Marcialonga utsett till Årets Evenemang

    av Leandro Lutz
    15.04.2026
  • Chockbeskedet: Succétränaren får sparken

    av Ingeborg Scheve
    15.04.2026
  • Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget

    av Maja Eriksson
    15.04.2026