Johansson Norgren – ny expert i Vinterstudion
Sex totalsegrar i Ski Classics. 25 tävlingsvinster i Ski Classics-loppen, och bland dessa två segrar i Vasaloppet. Dessutom fem segrar i Tjejvasan. Detta är Britta Johansson Norgrens facit som långloppsåkare. Och innan hon tog klivet över till långlopp har hon en framgångsrik karriär på de traditionella distanserna. Hon åkte tre VM och tre OS (tog silver och brons på VM-stafetterna); och vann två världscupstafetter (en stafett och en sprintstafett) och var på pallen åtta gånger.
För några månader sedan berättade vi om hennes nya utmaning, detta i rollen som coach:
— Det handlar om långsiktiga upplägg, jag vill jobba med personer i helst ett eller flera år. För att nå resultat så är detta processer som ska pågå under flera års tid. Det handlar om att inleda med ett möte där vi diskuterar nuläge och var man vill, och därefter blir det kontinuerliga möten och samtal. Jag har parallellt med min elitidrottssatsning läst väldigt brett med idrottsvetenskap, kost och träning och det är de delarna kombinerat med den erfarenhet och de kunskaper jag tagit med mig genom min karriär som jag kommer att använda här och nu, sa Britta i en tidigare intervju med langd.se.
Kommande säsong kommer hon att vara expert i Vinterstudion (som har premiär på lördag):
– Det ska bli fantastiskt kul och inspirerande att jobba som expert hos SVT sport. Jag hoppas kunna bidra med att förmedla erfarenheter kring hur det är att köra loppen och det taktiska spelet ute i spåren. Säsongen känns riktigt spännande med flera stora svenska team och efter en innehållsrik silly season så känns det mer öppet inför säsongen än någonsin. Såklart extra intressant att se vad en comeback av Petter Northug kan räcka till. Mest ser jag ändå fram emot Vasaloppet och se om vi kan få en efterlängtad svensk herrsegrare igen, säger Britta Johansson Norgren till SVT Sport.
Första loppet i vinterns Ski Classics är i österrikiska Bad Gastein 10 december. Se hela programmet för Ski Classics här.