Anders Södergren, här under jubileumsvasan, kör stafettvasan fredagen den 3:e mars.
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Lövgren och Bångman vann Vildmannaloppet
Både Johan Lövgren och Hedda Bångman soloåkte till segrar i 40 kilometer långa Stora Vildmannaloppet i Umeå på söndagen.
De tre snabbaste åkarna i Vildmannaloppet. Fr.v trean och segraren i H40 Robert Lindberg, ettan Johan Lövgren och Tobias Nilsson.
När Lövgren gick i från klungan på söndagens fyravarvslopp med totalt 532 höjdmeter såg det tryggt och behärskat ut och skvallrade tidigt om att här var ingen spurt om segern att vänta och det gav segerherren ett bra kvitto inför Vasaloppet. Löfgrens segermarginal blev mer än tre minuter.
Spurt blev det istället om platserna bakom Lövgren. Tobias Nilsson, IFK Umeå tog hem andraplatsen före Robert Lindberg, Ttgu IF som blev tredje snabbast i mål och segrade i H40.
I damklassen tog Hedda Bångman, Offerdals SK/Team Eksjöhus en förkrossande seger med en tid som var bland de 15 bästa totalt i loppet.
– Jag försökte hitta klungor med killarna. Jag kände mig stark och gjorde mycket dragjobb till och från, kommenterade Bångman.
Seger i helgen blev det också för trefaldiga Vasaloppssegraren Jörgen Brink. Han ställde upp i Medelpad Ski Classic, över 42 kilometer och vann klart på en tid under två timmar, runt sex minuter sämre än hans egern rekordtid i loppet från 2017.
Resultat finns här.