SVT direktsänder 10-årsjubilerande Ungdomsvasan

av langd • 01.02.2017

Nu är det klart. Sveriges Television direktsänder i år Ungdomsvasan i Barnkanalen söndagen den 26 februari.
Många svenska längdskidtalanger har börjat sin karriär i loppet för 9–16-åringar som i år avgörs för tionde gången.

Nu är det klart. Sveriges Television direktsänder i år Ungdomsvasan i Barnkanalen söndagen den 26 februari.
Många svenska längdskidtalanger har börjat sin karriär i loppet för 9–16-åringar som i år avgörs för tionde gången.

Nu är det klart. Sveriges Television direktsänder i år Ungdomsvasan i Barnkanalen söndagen den 26 februari.
Många svenska längdskidtalanger har börjat sin karriär i loppet för 9–16-åringar som i år avgörs för tionde gången.

Ett av målen med Ungdomsvasan är att rekrytera nya skidåkare. Samtidigt som resultatlistor tas fram och priser delas ut är även ungdomar som inte tävlar för någon skidklubb välkomna att delta. ­

– Att SVT väljer att direktsända Ungdomsvasan betyder mycket för tävlingen och för ungdomsskidåkningen i Sverige i stort. Med den extra uppmärksamheten en tv-sändning ger hoppas vi att ännu fler barn och unga blir sugna på att testa på längdskidåkning, säger Peter Söderlund, tävlingsledare för Ungdomsvasan.

Lilla Sportspegeln har sedan 1983 skildrat barn- och ungdomsidrotten runt om i landet. I vår tar de ett nytt steg och direktsänder flera noggrant utvalda tävlingar och evenemang där Ungdomsvasan är först ut. Bevakningen kommer att ske på samma sätt som när SVT Sport bevakar Vasaloppet. Programledare blir Niklas Andersson och Stephan Wilson och Mattias Svahn är expertkommentator.

– Vi vet att publiken uppskattar SVT Sports livesändningar, med den där nerven och spänningen som uppstår när det är direktsänd tävling. Nu ser vi fram emot att bjuda vår unga publik på den upplevelsen, säger Helena Bäckman, projektledare för Lilla Sportspegeln.

Förutom SVT:s sändning, med allt vad det innebär, satsas det även i år lite extra på kringarrangemanget under Ungdomsvasans 10-årsjubileum. Bland annat kommer liveband att uppträda vid starten och det blir även afterski och prisutdelning i restaurangen i Vasaloppsmässan när tävlingen avgjorts.

Första start i Ungdomsvasan går 09.00 söndagen den 26 februari och SVT:s sändning pågår 9.30­–11.15 i Barnkanalen. Det finns fortfarande startplatser kvar och alla ungdomar som vill är välkomna att delta! Läs mer och anmäl dig här.

Fakta Ungdomsvasan Sträckorna i Ungdomsvasan varierar mellan 3 km, 5 km, 7 km och 9 km beroende på ålder. Klasserna startar gemensamt vid Mora Skidstadion i Hemus och går i mål under den klassiska portalen i Mora där segrarna tas emot av Vasaloppets kranskulla och kransmas. Åktekniken är klassisk och varje år deltar runt 800 åkare. Flera skidtalanger har börjat sin karriär i Ungdomsvasan. Karl-Johan Westerberg, Borås SK, som tog en andraplats i teamsprinten under världscuptävlingen i Toblach i mitten av januari, vann sin klass när den första Ungdomsvasan avgjordes 2008. Se klippet från när Karl-Johan vann Ungdomsvasan 2008 här (startnummer 828, 1 minut och 50 sekunder in i klippet)

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    21.01.2026
  • 1

    Stjärnan lämnar Lager 157 Ski Team

    by Maja Eriksson
    27.04.2026
  • 1

    Har aldrig varit bättre – nu slutar hon

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    21.04.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Långloppsåkaren slog Kläbo och Iversen – svensk seger i damklassen

    by Maja Eriksson
    19.04.2026

Fler artiklar

  • Trygg och kontrollerad utförskörning – så tar du dig an nedförsbackarna

    Att åka utför på rullskidor kräver teknik, mod och balans. Lär dig grunderna för att känna dig säkrare när det går utför.
    av Langd.se
    15.05.2026
  • Tidigare OS-medaljören blir ny landslagschef

    av Maja Eriksson
    15.05.2026
  • Klassiska- eller skaterullskidor – vad skiljer dem åt och vilka olika material är rullskidorna gjorda av?

    av Langd.se
    14.05.2026
  • Svenskan fortsätter i Northugs team

    av Maja Eriksson
    14.05.2026
  • Näst bästa svensk i sprintvärldscupen – fick inte chansen i a-landslaget

    av Ingeborg Scheve
    13.05.2026