Syskonen Gräfnings gör tillsammans världscupdebut för landslaget

av langd • 24.11.2007
Ett syskonpar är den stora överraskningen i det svenska laget. Maria och Kalle Gräfnings gjorde båda gjorde fina lopp i Bruksvallarna förra helgen och kvalificerade sig till helgens världscup. För både Maria och Kalle är det även världscupdebut iklädd den svenska landslagsdressen.

Ett syskonpar är den stora överraskningen i det svenska laget. Maria och Kalle Gräfnings gjorde båda gjorde fina lopp i Bruksvallarna förra helgen och kvalificerade sig till helgens världscup. För både Maria och Kalle är det även världscupdebut iklädd den svenska landslagsdressen.

Ett syskonpar är den stora överraskningen i det svenska laget. Maria och Kalle Gräfnings gjorde båda gjorde fina lopp i Bruksvallarna förra helgen och kvalificerade sig till helgens världscup. För både Maria och Kalle är det även världscupdebut iklädd den svenska landslagsdressen.

För första gången ska Maria 22, och Kalle Gräfnings 29, få mäta sig med världens bästa seniorskidåkare. Iklädd den svenska landslagsdressen ska de utmana Beitostölens krävande tävlingsspår. Langd.se träffade Maria och Kalle under fredagskvällen i Beitostölen.

Hur känns det att få åka i helgen?
– Hur kul som helst! Jag trodde aldrig att jag skulle bli uttagen efter förra helgen men när några av de andra föll bort fick jag chansen. Det blev en liten chock men i positiv bemärkelse, säger Maria.

– Det har gått bra och träna hela året så jag kände mig i bra form inför Bruksvallarna. Men att det skulle räcka ända till en världscupplats var en överraskning. Det är viktigt att åka bra i början av säsongen och nu gäller det att ta vara på den här möjligheten, fortsätter Kalle.

Hur har dagarna efter tävlingarna i Bruksvallarna varit?
– I onsdags fick reda på att jag skulle få åka. Men jag har tagit det lugnt och formen ska vara minst lika bra som förra helgen, säger Maria.

– Dagarna direkt efter Bruksvallarna när det var klart att jag skulle få åka var det bara ett stort glädjerus. Men nu gäller det att ladda om med nya mål inför helgen och jag tycker att jag har lyckats bra, fortsätter Kalle.

Att tävla för landslaget i världscupen kan göra vem som helst nervös med Maria och Kalle verkar ta det med ro.

– Jag blev väldigt nervös direkt när jag fick veta att jag skulle få åka men det har försvunnit och nu är jag bara jäkligt laddad, säger Maria.

– I början av veckan var det riktigt nervöst men nu är det bara inspirerande och det är bara att åka gå ut och göra precis allt det man kan. Även om jag är med för första gången vill jag ändå prestera, fortsätter Kalle.

– Det är svårt att veta hur man står sig mot världseliten men det är bara att ta det som en vanlig tävling vilken som helst och göra det vi är här för: att åka skidor fort, tillägger Maria.

Att två syskon gör världscupdebut tillsammans är lite unik och det är något som Maria och Kalle ser fördelar med.

– Vi har sporrat varandra hela tiden och det är kul att vi är här tillsammans. Samtidigt känns det som en trygghet och vi ska ta vara på all inspiration för att kunna åka bra, säger Maria.

– Det är lite speciellt att vi är här tillsammans. Maria är 7 år yngre än mig men vi gör debut tillsammans. Även om jag blev uttagen först, ler Kalle.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • Långlopsstjärnan Max Novak kan gå miste om 300 000 kr efter diskningen i Birken
    1

    Diskningen i Birken – långloppsstjärnan kan gå miste om 300 000

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    18.03.2025
  • Max Novak diskad efter knuffen i målområdet.
    1

    Novak diskad – Igen

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    15.03.2025
  • 1

    Missade VM och hela säsongen – nu berättar hon varför

    by Maja Eriksson
    17.11.2025
  • Kati Roivas tvingas nu avsluta sin tävlingssäsong tidigare.
    1

    Tvingad till tidig säsongsavslutning

    by Max Östlund
    13.03.2025

Fler artiklar

  • Ski Classics Ski or Die: Se avsnitt 3 med Team Aker Dæhlie nu

    Nu är det tredje avsnittet av Ski Classics Ski or Die säsong III här. Möt Team Aker Dæhlie under ett träningsläger i oktober. Avsnittet ser du på SC Play som ingår i medlemskapet på Langd.se.
    av Langd.se
    05.12.2025
  • Skidskyttestjärnan lämnar Östersund – flyttar hem till Värmland

    av Maja Eriksson
    05.12.2025
  • Succékval för Myhlback – Svahn tillbaka

    av Maja Eriksson
    05.12.2025
  • Efter norrmännens utspel: ”De bör nog ha lite respekt”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    05.12.2025
  • Tillbaka i IBU-cupen efter tunga året – blev bästa svensk

    av Maja Eriksson
    04.12.2025