Team Aker Dæhlie – Pro Team presentation Säsong XVI

av Langd.se/ Ski Classics • 03.11.2024
Team Aker Dæhlie – Pro Team presentation Säsong XVI
Detta norska Pro Team består av skidåkare från Norge och Sverige. Team Aker Dæhlie säkrade 6:e plats i Pro Team-rankingen under säsong XV och ser nu fram emot vintersäsongen.

Detta norska Pro Team består av skidåkare från Norge och Sverige. Team Aker Dæhlie säkrade 6:e plats i Pro Team-rankingen under säsong XV och ser nu fram emot vintersäsongen.

Team Aker Dæhlie har sju Pro Team-åkare, tre kvinnor och fyra män, som är redo att kämpa för poäng, pallplatser och att bli ett av de bästa Pro Teamen totalt i kommande säsong. Inför säsong XVI litar laget på sin erfarna uppställning med sex åkare från Norge och en från Sverige: Astrid Øyre Slind (1988), Silje Øyre Slind (1988), Guro Jordheim (1996), Stian Hoelgaard (1991), Petter Stakston (1997), Max Novak (1996) och Magnus Vesterheim (1994).

Detta Pro Team är starkt, och många Ski Classics-fans förväntade sig att de skulle placera sig ännu högre. Det kan lätt hända denna säsong, då åkarna är kapabla att vinna och nå pallplatser.

Astrid Øyre Slind är en av de bästa skidåkarna i världen, både i traditionella distanser och i Ski Classics. Hon har tävlat framgångsrikt i världsmästerskapen och Världscupen. I Ski Classics har hon blivit en Legend med sina 15 vinster.

Hennes syster Silje, presterade mycket bra under förra säsongen. Hon tog en pallplats i Grönklitt ITT (3:e) och kom fyra i fyra olika lopp. Hon var även tvåa i Vasaloppet 2023.

Guro Jordheim har inte haft lika stor framgång som sina kända lagkamrater, men hon har varit bland de 15 bästa sju gånger och en gång i topp 10, i Grönklitt Classic.

Lagets fyra manliga skidåkare håller alla toppnivå. Stian Hoelgaard har ännu inte vunnit en Pro Tour-tävling, men han har varit på pallen otaliga gånger, inklusive fem gånger i rad i Vasaloppet (2016-2020). Han har haft en av de längsta karriärerna i Ski Classics och fortsätter att vara en kraft att räkna med.

Novak är starkaste kortet

Max Novak har uthålligheten och färdigheterna för att bli en vinnare. Än så länge har han bara segrat en gång, men han har varit på pallen 10 gånger under sin karriär och siktar naturligtvis på att vinna igen i vinter.

Petter Stakston kan också nå pallen, och det är hans mål för denna säsong. Förra vintern kom han femma i två lopp och åtta i ett. Han kommer säkerligen att sikta på att bli mer stabil och säkra sin plats bland toppåkarna i varje tävling.

Magnus Vesterheim är en annan lagmedlem som strävar efter en pallplats. Han har varit nära flera gånger, med en fjärdeplats och 14 topp-10-placeringar. Denna säsong kan bli den där han äntligen når den efterlängtade pallen.

“Team Aker Dæhlie är det första privata laget som tävlar på högsta nivå. Vi inkluderar skidåkare från Ski Classics, FIS/allround, paralympisk längdåkning och yngre åldersgrupper,” säger Pro Team Director Chris Jespersen.

Här hittar du tävlingskalendern för Säsong XVI.

Team Aker Dæhlie

Pro Team Athletes

Athletes Country Gender Date of Birth SC Ranking 
Max Novak SWE 01.02.1996 #7 
Stian Hoelgaard NOR 25.09.1991 #18 
Petter Stakston NOR 11.03.1997 #20 
Magnus Vesterheim NOR 20.12.1994 #21 
Astrid Øyre Slind NOR 09.02.1988 #27 
Silje Øyre Slind  NOR 09.02.1988 #31 
Guro Jordheim NOR 01.11.1996 #87 

* Ungdom
** Cubs

Medlem på Längd.se

För mer information om Ski Classics Pro Tour, besök skiclassics.com.

Som medlem på Längd.se får du full tillgång till allt innehåll på siten. Dessutom får du tillgång till hela Ski Classics Pro Tour men även utvalda Ski Classics Challengers med engelsk kommentering.

När du blir en del av en av världens ledande längdskidcommunity, kommer du även få flera exklusiva erbjudanden, året runt.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    24.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Delade inte ut gåvor på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.08.2026
  • 1

    Direkt från OS till Vasaloppet – vill ha revansch

    by Maja Eriksson
    24.02.2026

Fler artiklar

  • Tre pallplatser för de svenska juniorerna i världscupöppningen

    De norska juniorerna tog dubbelsegrar i sprinten under fredagens världscupöppning i Trollhättan, men även de svenska juniorerna visade klass och tog flera pallplatser.
    av Ingeborg Scheve
    28.08.2026
  • Marit Björgen: ”En jordnära och varm person med stor omtanke”

    av Langrenn.com
    28.08.2026
  • Flyttade till Norge och ändrade allt – blev en vinnare

    av Ingeborg Scheve
    28.08.2026
  • OS-mästaren skippar världscupen – har fått smaken på cykel

    av Ingeborg Scheve/langd.se
    27.08.2026
  • Juniorvärldsmästaren kan förlora hela karriären

    av Ingeborg Scheve
    27.08.2026