Teemu Virtanen avbröt världsrekordförsöket

av Johan Trygg • 06.02.2022
Finske längdskidåkaren Teemu Virtanen inledde på lördagsmorgonen ett försök att sätta världsrekorddistans under 24 timmar. Efter att ha hållit tempot i nästan en hel arbetsdag började det gå allt tyngre med ökande varvtider. Virtanen valde till slut avbryta försöket halvvägs efter 12 timmar och 22,5 mil i spåret.
Finske längdskidåkaren Teemu Virtanen inledde på lördagsmorgonen ett försök att sätta världsrekorddistans under 24 timmar. Efter att ha hållit tempot i nästan en hel arbetsdag började det gå allt tyngre med ökande varvtider. Virtanen valde till slut avbryta försöket halvvägs efter 12 timmar och 22,5 mil i spåret.

Försöket genomfördes som ett officiellt Guinness World Record med målsättningen att åka längre än 47,2 mil. Den rekorddistans som landsmannen Hans Mäenpää lyckades avverka under ett dygn i april 2018.

– Jag startade i ett högt tempo redan från början och visste att det innebar en risk jag var tvungen att ta. Men efter ett tag förstod jag att det skulle bli tufft. Samtidigt hoppades jag på att väderförhållandena skulle hjälpa mig och göra spåren snabbare. Tyvärr blev det blev inte så. Till slut dog mina krafter ut helt och hållet och jag bestämde mig för att hålla ut åtminstone 12 timmar, sa Teemu Virtanen kort efter att ha avbrutit försöket.

Under sitt försök hann Teemu Virtanen åka 523 varv runt spåret Stockholm Stadions 400-metersoval.


Teemu Virtanen kämpar på under världsrekordförsöket som tvåa i bild tillsammans med några åkare som hjälpte till att hålla tempot. Foto: Adrian Pehrson.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • 1

    Avslutar traditionella karriären – går in i Ski Classics

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.03.2025
  • 1

    Missade säsongen men fann kärleken

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2025
  • Stian Hoelgaard - den eviga tvåan avslutar nu karriären.
    1

    Den eviga tvåan – lägger av efter 13 säsonger i toppen

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    01.04.2025
  • Karolina Hedenström blev diskad efter målgången av Summit 2 Senja.
    1

    Diskad – Kaosscenerna precis innan målgången

    by Max Östlund
    30.03.2025

Fler artiklar

  • Buskqvist och Hedenström åt höjdmetrar till frukost på Keb

    Alfred Buskqvist och Karolina Hedenström bytte ut längdskidorna och levererade starka resultat i en helt ny tävlingsmiljö.
    av Max Östlund
    15.04.2025
  • Har du en förvaringsrutin för dina skidor i sommar?

    av Leandro Lutz/Katerina Paul
    15.04.2025
  • Team Mäenpää tackar för sig efter 10 år!

    av Langd.se
    15.04.2025
  • Efter petningen: ”Känner mig utknuffad”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.04.2025
  • Bekräftat: Nu är han färdig med Team Aker Dæhlie

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    14.04.2025