Frankrike och Norge dominerade på JVM i Östersund

av Kjell-Erik Kristiansen • 27.02.2025
Frankrikes damer och Norges herrar. Hörs det bekant ut i skiskytte-miljön? Visst, i juniorernas distanstävlingar på JVM i Östersund blev det precis som för seniorerne i Lenzerheide. Bäst av dom svenska blev Elsa Brandt (bilden).

Det ble dubbelseger både till Frankrike i damklassen och Norge i herrklassen.
Celia Henaff imponerade med felfritt skytte i damernas lopp över 12,5 km. Det räckte till seger med 22 sekunder före landslagskompisen Amandine Mengin som tog silvret. Bronset säkrade Italiens Fabiana Carpella.

Av dom över 90 tjejerna var det bara fyra som sköt fullt. En av dessa var Elsa Brandt från Ornäs som gjorde ett mycket bra lopp och slutade på en 8:e plats. Hon var drygt två minuter efter den franska segrarinnan.
Sara Andersson vann sprinten i Otepää förra året och det började bra. Men två straffminuter i sista stående gav totalt tre minuter extra och Mora-åkaren slutade på en 13:e plats.

I herrarnas 15 km gjorde dom norska killarna precis som Frankrikes tjejer. Sivert Gerhardsen är en riktig mästerskapsåkare och tog nu sitt sjätte (!) JVM-guld med felfritt skytte och ett försprång på 1,22 minuter till landsmannen Kasper Kalkenberg, som var tvåa i den yngre klassen förra året.
Bronset gick till den schweiziske VM-åkaren James Pacal som också sköt fullt. Det var bara han och segraren Gerhardsen som grejade det.

Victor Berglund från I 19 IF grejade sig med två tilläggsminuter, men farten var inte tillräckligt bra för top-10. Han blev ändå bäste svensk på en 21:a plats.
Moras Jacob Larsson låg 6:a efter felfritt i första skyttet, men sedan blev det hela 10 missade skott och loppet var givetvis förstört.

Resultaten hittar du här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Lægreid med passning till Samuelsson: — Bygg en skjutbana i källaren

    Världscupvinnaren strör salt i såren. Ska Sebastian Samuelsson vara med i kampen om totalen måste han börja träffa mer.
    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    26.03.2025
  • Svenska framgångar i USA – talangen fortsätter imponera

    av Maja Eriksson
    25.03.2025
  • Diggins i en klass för sig – så slutade totalen för damerna

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Vasaloppsvinnare gjorde comeback och vann – slog världscupsåkare

    av Langd.se
    25.03.2025
  • Missade säsongen men fann kärleken

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2025