Norge överlägsna i Hochfilzen – Sverige sexa
Det stod stafett på schemat i Hochfilzen när herrarna var först ut i spåret för dagen. Sverige ställde upp med Emil Nykvist, Sebastian Samuelsson, Oskar Brandt och Martin Ponsiluoma.
Efter Emil Nykvists förstasträcka med två extraskott låg Sverige sexa med knappa halvminuten upp till täten när det var dags för Sebastian Samuelsson som mötte en formstark Tarjei Bö.
Med ett lite trassligt sistaskytte kan inte Samuelsson gå med täten utan får växla dryga halvminuten efter Norge på en tredjeplats. Oskar Brandt hade en jobbigare dag på vallen och drog på sig två straffrundor. När Martin Ponsiluoma gick ut nästan tre minuter efter låg Sverige nia. Trots de tre extraskotten åkte Ponsiluoma upp Sverige på en sjätteplats.
Norge vann halvminuten före Frankrike.
Topp 5 – herrar
- Norge 1,15,38.5
- Frankrike + 28.7
- Tyskland + 1,06.9
- Italien + 1,24.1
- Ukraina + 2,24.9
- Sverige + 2,36.4
Här hittar du samtliga resultat