Norge överlägsna i Hochfilzen – Sverige sexa

av sannaforsman • 10.12.2023
Det blev norsk seger i herrstafetten i Hochfilzen. De svenska herrarna blev sexa efter för många bom för att kunna haka på i toppstriden.
Det blev norsk seger i herrstafetten i Hochfilzen. De svenska herrarna blev sexa efter för många bom för att kunna haka på i toppstriden.

Det stod stafett på schemat i Hochfilzen när herrarna var först ut i spåret för dagen. Sverige ställde upp med Emil Nykvist, Sebastian Samuelsson, Oskar Brandt och Martin Ponsiluoma. 

Efter Emil Nykvists förstasträcka med två extraskott låg Sverige sexa med knappa halvminuten upp till täten när det var dags för Sebastian Samuelsson som mötte en formstark Tarjei Bö.

Med ett lite trassligt sistaskytte kan inte Samuelsson gå med täten utan får växla dryga halvminuten efter Norge på en tredjeplats. Oskar Brandt hade en jobbigare dag på vallen och drog på sig två straffrundor. När Martin Ponsiluoma gick ut nästan tre minuter efter låg Sverige nia. Trots de tre extraskotten åkte Ponsiluoma upp Sverige på en sjätteplats. 

Norge vann halvminuten före Frankrike.

Topp 5 – herrar  

  1. Norge 1,15,38.5 
  1. Frankrike + 28.7 
  1. Tyskland + 1,06.9 
  1. Italien + 1,24.1 
  1. Ukraina + 2,24.9 
  1. Sverige + 2,36.4 

Här hittar du samtliga resultat

All information om världscupen i skidskytte hittar du här

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Norges trupp till världscupen i Falun

    Nu släpper Norge sin trupp till världscupen i Falun. På laguppställningen står ett oerhört namnkunnigt lag som genrepar inför VM i Trondheim
    av Pressmeddelande
    10.02.2025
  • Världscupsåkaren tog hem Medelpad Classic Ski

    av Max Östlund
    10.02.2025
  • Chockbeskedet: Världscupledaren funderar på att sluta

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    10.02.2025
  • Ingen superdag i mix-stafett för Sverige i JVM

    av Max Östlund
    09.02.2025
  • Utbrytningen gav resultat i Jizerska 50

    av Max Östlund
    09.02.2025