Stefansson är taggad att visa vad han kan i premiären

av Johan Trygg • 08.11.2021
Malte Stefansson från Oxberg är en av svenskt skidskyttes framtidshopp. Att träna med OS- och VM-medaljörer som Sebastian Samuelsson och Martin Ponsiluoma ger förstås inspiration. – Jag är så taggad på att komma i gång. Det gäller ju att visa direkt vad man kan, säger 21-årige Stefansson till Längd.se inför helgens svenska premiär på Idre Fjäll.
Malte Stefansson från Oxberg är en av svenskt skidskyttes framtidshopp. Att träna med OS- och VM-medaljörer som Sebastian Samuelsson och Martin Ponsiluoma ger förstås inspiration. – Jag är så taggad på att komma i gång. Det gäller ju att visa direkt vad man kan, säger 21-årige Stefansson till Längd.se inför helgens svenska premiär på Idre Fjäll.

Malte Stefansson är taggad inför den svenska skidskyttepremiären på Idre Fjäll till helgen. FOTO: Håkan Blidberg.

När vi snackar med Malte Stefansson i samband med skidskyttelandslagets mediadag för drygt en vecka sedan så var han lycklig av att äntligen ha snö under fötterna.

– Fantastiskt skönt att vara på snö. Jag var ganska less på rullskidorna nu, säger Oxbergssonen.

Förra vintern fick den unge dalkarlen känna på hetluften i världscupen för första gången i Kontiolahti och Hochfilzen. Placeringarna var 80 och sämre, med lite för mycket bommar, men det gav förstås erfarenhet inför framtiden att mäta sig mot de bästa.

– Det var roligt att få känna på hur det är på världscupen, allt är lite större. Det var motiverande att få vara med Sebastian (Samuelsson) och de andra i laget.

Inför den kommande vintern har Stefansson förstås fortsatt jobba på att utveckla sin fysik med många träningspass med sina rutinerade landslagskompisar. En viktig del inför den kommande säsongen har också varit att byta stock på sitt vapen.

– Jag började jobbet med att hitta bra inställningar i juni. Man brukar säga att det tar runt tre månader att hitta rätt och nu känns det mycket bra. Jag är jäkligt nöjd, berättar Stefansson som har Johan Hagström som skjuttränare.

Vad sätter du för mål för den kommande säsongen?
– Att få till ett bättre skytte över hela vintern. Skyttet var mitt stora problem i fjol. Nu hoppas jag kan bli stabil i världscupen. Om det blir så att jag får åka IBU-cupen så hoppas jag på pallplatser där. Så kommer ju det ett OS också…

Hur går dina tankar inför den svenska säsongspremiären?
– Jag är så taggad på att komma i gång. Jag ska släppa upp lite på träningen och hoppas ha en pigg kropp. Det gäller ju att visa direkt vad man kan.

Malte Stefansson på väg in på vallen på Idre Fjäll precis före världsmästaren Martin Ponsiluoma under skidskyttelandslagets uppladdningsläger förra veckan. FOTO: Håkan Blidberg.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Diggins i en klass för sig – så slutade totalen för damerna

    Så gick alla cuperna för damerna efter att säsongen avrundades i finska Lahti i helgen. Diggins tidigare segrar. Variationen mellan nationerna. Sprintcupsegraren utan sprintseger.
    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Vasaloppsvinnare gjorde comeback och vann – slog världscupsåkare

    av Langd.se
    25.03.2025
  • Missade säsongen men fann kärleken

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2025
  • Tillbaka i Ski Classics – utmanar Ebba och Stina

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Nu kommer Ebba och Stina att mötas igen

    av Max Östlund
    25.03.2025