17-årige Myhlback gör världscupdebut i Gällivare – flera stjärnor med covid-19

av Mårten Lång • 28.11.2023
Efter helgens premiär i finländska Ruka flyttar längdåkarnas världscup till Sverige och Gällivare. Och på lördag gör 17-årige supertalangen Alvar Myhlback världscupdebut. Här är den svenska truppen till helgens tävlande, där en kvartett vassa svenska toppåkare testat positivt för covid-19.

Efter helgens premiär i finländska Ruka flyttar längdåkarnas världscup till Sverige och Gällivare. Och på lördag gör 17-årige supertalangen Alvar Myhlback världscupdebut. Här är den svenska truppen till helgens tävlande, där en kvartett vassa svenska toppåkare testat positivt för covid-19.

Efter helgens premiär i finländska Ruka flyttar längdåkarnas världscup till Sverige och Gällivare. Och på lördag gör 17-årige supertalangen Alvar Myhlback världscupdebut. Här är den svenska truppen till helgens tävlande, där en kvartett vassa svenska toppåkare testat positivt för covid-19.

Det var stor svensk succé när världscupen drog igång i Ruka i helgen. Det blev svenska segrar alla tre tävlingsdagar. Detta då Emma Ribom vann sprinten; Ebba Andersson lördagens klassiska lopp och Moa Ilar söndagens masstart i fri stil.

Och det vimlade av svenska topplaceringar på damsidan, detta visas inte minst av ställningen i världscupen (se länk i slutet av artikeln).

På herrsidan är William Poromaas niondeplats på det klassiska loppet enda ”enkelsiffriga” placeringen så här långt.

William Poromaa testade positivt för covid-19 i samband med att han avbröt söndagens masstart i Ruka, och kommer därmed inte att tävla i Gällivare. Även Jonna Sundling, Linn Svahn och Frida Karlsson har testat positivt för covid.

– Vi är i en situation där flera i truppen har testat positivt för covid-19 efter världscuptävlingarna i Ruka. Situationen är såklart olycklig, och vi vidtar i nuläget flera åtgärder för att minimera fortsatt smittspridning då många aktiva redan är på plats i Gällivare. Till exempel genom regelbundna snabbtester, fortsatt noggrannhet med handsprit och munskydd, samt att måltider intas på respektive rum, säger Rickard Noberius, landslagsläkare i ett pressmeddelande.

Jonna Sundling tävlar inte i Gällivare, men Frida Karlsson (som leder världscupen) är fortsatt aktuell att starta på lördagens distanslopp, då hon inte uppvisat symtom.

– Frida Karlsson har isolerats och vi följer fortsatt utvecklingen av eventuella infektionssymtom och om det visar sig att det blir negativa test under veckan, innan vi tar ett slutgiltigt beslut gällande tävlingsstart, säger Rickard Noberius.

En av de som världsdebuterar i helgen är 17-årige Alvar Myhlback som förra säsongen imponerade stort i Ski Classics, och blev bland annat åtta i Vasaloppet.

Under inledningen på årets säsong har han gjort flera starka insatser då han var på pallen i Sverigepremiärens sprint i Gällivare; vann sprinten i Ford Smart Energy Cup och dessutom på pallen i söndagens klassiska lopp på Idre Fjäll.

Och även på damsidan är det en svensk junior som världscupdebuterar. Detta i form av Skellefteås Evelina Crusell. Crusell tog dubbla medaljer på junior-SM för ett och ett halvt år sedan. På Sverigepremiären i Gällivare för drygt en vecka sedan hamnade hon på placeringarna just utanför topp-10 i båda distansloppen och slogs ut i kvartsfinalen i sprinten.

Evelina Crusell, Skellefteå SK är uttagen till Sveriges trupp till Gällivare. Foto: Mathilda Ahlberg / BILDBYRÅN

På programmet i Gällivare står individuell fristilslopp på lördag och stafett på söndag.

Damer 
Ebba Andersson, Piteå Elit SK 
Evelina Crusell, Skellefteå SK 
Johanna Hagström, Ulricehamns IF 
Ingrid Hallquist, Åsarna IK 
Moa Ilar, Falun- Borlänge SK 
Lisa Ingesson, Piteå Elit SK 
Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF
Louise Lindström, Högbo GIF 
Moa Lundgren, Åsarna IK 
Emma Ribom, Piteå Elit SK 
Märta Rosenberg, Trillevallens SK 

Herrar 
Simon Andersson, Falun-Borlänge SK 
Edvin Anger, Åsarna IK 
Gustaf Berglund, IFK Mora SK 
Jonas Eriksson, IFK Mora SK 
Truls Gisselman, Rehns BK 
Calle Halfvarsson, IFK Mora SK 
Johan Häggström, Piteå Elit SK 
Leo Johansson, Falun- Borlänge SK 
Alvar Myhlback, Bjursås IK 
Eric Rosjö, IFK Mora SK 
Björn Sandström, Piteå Elit SK 
Karl-Johan Westberg, Borås SK

Texten uppdateras

Programmet
Lördag 2 december
9.45 Världscupen längdåkning Gällivare, 10 km F damer
12.00 Världscupen längdåkning Gällivare, 10 km F herrar

Söndag 3 december
9.50 Världscupen längdåkning Gällivare, stafett damer
12.00 Världscupen längdåkning Gällivare, stafett herrar

HÄR ÄR STÄLLNINGEN I VÄRLDSCUPEN

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    Svensk seger i Skandinaviska cupen

    by Noah Rådmark
    22.02.2026
  • 1

    Skidskytt slog längdeliten i Skandinaviska Cupen

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till damernas femmil – hon petas

    by Langd.se
    20.02.2026

Fler artiklar

  • Sprintstjärnan vann Värnamorullen

    I lördags var det 10-årsjubileum för Värnamorullen. Då dominerade den svenska sprintstjärnan Johanna Hagström, samtidigt som det blev finsk seger i herrklassen.
    av Langd.se
    07.09.2026
  • Olyckan som förändrade allt: “Jag lär mig att röra mig annorlunda nu”

    av Mattis Basille/Maja Eriksson
    06.09.2026
  • Svensk trippel avslutade VM i rullskidor

    av Maja Eriksson
    06.09.2026
  • Inga svenska medaljer i dagens sprint

    av Langd.se
    05.09.2026
  • Succédag för Sverige – fyra medaljer

    av Maja Eriksson
    04.09.2026