Damernas totalställning i världscupen efter Tour de Ski

av Max Östlund • 07.01.2025
Ebba Andersson, Moa Ilar och Linn Svahn är alla top 30 i damernas totalställning i världscupen.
Efter Tour de Ski har världscupen i längdskidåkning tagit en ny vändning i damernas totalställning. Med imponerande insatser under touren har flera åkare stärkt sina positioner, men kampen om den gula ledarvästen är fortfarande långt ifrån avgjord.

Efter Tour de Ski har världscupen i längdskidåkning tagit en ny vändning i damernas totalställning. Med imponerande insatser under touren har flera åkare stärkt sina positioner, men kampen om den gula ledarvästen är fortfarande långt ifrån avgjord.

Efter Tour de Ski trillar poängen in – Det är sen gammalt. Efter klättringen upp för monsterbacken är det nu dags att gå igenom damernas totalställning. Precis som på herrsidan är det en viss omkastning top 10 och några överraskningar.

Här kan du läsa mer om herrarnas Top 10: Herrarnas totalställning i världscupen efter Tour de Ski

På damsidan klättrar Kerttu Niskanen. Från att innan touren har legat på samma plats i både distans- och totalcupen till att nu avancera till en stark sjätte plats är starkt. På Top 10-listan tar Niskanen med sig Jasmi Joensuu som nu leder sprintcupen. Anledningen är Jonna Sundlings frånvaro under Touren. Sundling är nu trea i sprintcupen.

Här hittar du mer info om damernas Top 10 i världscupen innan Tour de Ski.

PositionNamnLandTotalpoängDistans RankDistanspoängSprint RankSprintpoäng
1DIGGINS JessieUSA118926554264
2JOHAUG ThereseNOR106517517314
3SLIND Astrid OeyreNOR95336536915
4CARL VictoriaGER92555118207
5WENG HeidiNOR85945754744
6NISKANEN KerttuFIN81764873375
7ANDERSSON EbbaSWE6897462872
8STADLOBER TeresaAUT6798455788
9FOSNAES Kristin AustgulenNOR67394083276
10JOENSUU JasmiFIN645321341355

Övriga svenska Top 30-placeringar: Jonna Sundling (13), Moa Ilar (16), Linn Svahn (19).

Världscupen tar nu uppehåll en vecka och är tillbaka i franska Les Rousses den 17-19 Januari. Till helgen väntar Skandinavisk Cup i Falun när Falun ersätter Gällivare som tävlingsort. Skandinaviska cupen blev inställd efter sträng kyla i Gällivare. Kanske får vi se några av världscupsstjärnorna i Falun?

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Skidstjärnan skiljer sig efter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Kan tvingas lägga av

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2026
  • 1

    Beordrad till sängläge i tre månader: ”Den värsta mardrömmen för en idrottare”

    by Ingeborg Scheve
    06.10.2026
  • 1

    Nyförälskad Weng i kanonform: ”Hon har det både i käften och i benen”

    by Ingeborg Scheve
    12.10.2026

Fler artiklar

  • Dahlqvist harmonisk inför hemma-VM: ”Man måste ta risker”

    Hon minns VM i Falun 2015 som ett böljande kokande hav. Då var hon en i publiken. Nu ska hon slåss om medaljerna. - Jag är redo och vill bidra till en folkfest, säger Maja Dahlqvist.
    av Mattias Modéen
    19.10.2026
  • Team Internorm Trentino GSG fortsätter med samma trupp inför säsong XVIII

    av Leandro Lutz
    19.10.2026
  • Det stora skidtestet 2026 – Skinskidor

    av Maja Eriksson
    19.10.2026
  • Diggins tar på sig tävlingsskidorna igen

    av Mattias Modéen
    19.10.2026
  • Dubbla segrar för urstark Ponsiluoma

    av Mattias Modéen
    18.10.2026