Frida: ”Hjulen ska hela tiden vara rullande”

av admin • 01.06.2022
”Min sweetspot för utveckling finns på hemmaplan. Upplägget bygger på att hela tiden hålla hjulen rullande”. Det säger Frida Karlsson som nu tillsammans med sin tränare Per Nilsson kommer att skapa ett tajtare samarbete med tränarprofilen Ola Ravald, som bland annat tränar Linn Svahn.
”Min sweetspot för utveckling finns på hemmaplan. Upplägget bygger på att hela tiden hålla hjulen rullande”. Det säger Frida Karlsson som nu tillsammans med sin tränare Per Nilsson kommer att skapa ett tajtare samarbete med tränarprofilen Ola Ravald, som bland annat tränar Linn Svahn.

På måndagskvällen aviserades att Frida Karlsson och Maja Dahlqvist gör som Linn Svahn och står utanför landslagets träningsgrupp under barmarkssäsongen:

— Det blev några intensiva timmar, men det kommer att gå fort att landa i detta. Sen tycker jag att det blev lite väl dramatiskt. Skillnaden jämfört med tidigare är att vi kommer att gå skilda vägar under sommar och höst och så kommer vi att ”slås ihop” igen till vintern. Och jag känner mig väldigt förväntansfull för det här nya upplägget, säger Frida Karlsson till langd.se.

Vilka delar är det du vill jobba extra med nu med ditt nya upplägg på hemmaplan?
— Det kommer att handla om att hålla stenhårt i den röda tråd som jag vill skapa i och runt mitt team på hemmaplan. Att kunna köra mina nyckelpass och ha kontinuitet i träningen och inte behöva göra några anpassningar med resor och annat. Hela upplägget bygger på att låta hjulet rulla vidare hela tiden utan några avbrott, säger Karlsson.

Under framför allt den senaste säsongen har det svenska svenska landslaget varit en hel del på höghöjdsläger, detta givetvis i förberedelserna mot OS i Kina. Dessutom krävdes det extra anpassningar för resandet kopplat till pandemin:

— Framför allt coronan har fått mig att inse att min sweetspot för utveckling är på hemmaplan. Det är där rutinerna finns och det är där som jag kör mina pass med tränare på plats. Visst; du kan köra nyckelpassen på läger men du kan inte få den individuella feedbacken vad gäller teknik på samma sätt.

Kan du förklara skillnaderna?
— Säg att vi kör intervallpass på rullskidor, då kan jag och min tränare på varje ”skjuts ned” kolla på video tillsammans för att få en snabb återkoppling och kunna justera tekniken där och då. Det gör att du får in ytterligare ett syfte med passet.

Ytterligare en förändring inför kommande säsong är att Frida Karlssons tränare Per Nilsson kommer att bli tränare för det tyska damlandslaget. Men det karlssonska-nilssonska samarbetet kommer att fortsätta.

Dessutom kommer det att bli ett tajtare samarbete med Ola Ravald (med mångåriga tränarframgångar både i längdåkning och skidskytte, numera huvudtränare för det svenska utvecklingslandslaget i skidskytte Team Autoexperten), samt även är tränare för Linn Svahn:

— Per och Ola har ett väldigt tajt och tätt samarbete, och de har väldigt liknande filosofi, så jag kommer att ta hjälp av Ola som i sin tur kommer att återkoppla till Per. Det gör att det alltid kommer att finnas tränare på plats för in del, säger Karlsson som under de månaderna som gått sedan den tävlingssäsongen avslutades lagt extra fokus på att bygga styrka:

— Jag upplever att det gett effekt. Och jag ser verkligen fram mot att gå in mot en säsong där VM i Planica är det stora målet. Mitt huvudfokus kommer att vara distans men jag vet att om jag inte heller är oäven på sprint så om jag jobbar vidare på mina starka delar och utvecklar sprintdelarna så kommer det att göra mig till en ännu bättre skidåkare både på distans och i sprint, säger Frida Karlsson.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Vallachefen inför tävlingarna i Tallinn – ”Ska bli spännande att se”

    Under världscuptävlingen i fristil i Tallinn kommer åkare och vallare att få en nygammal utmaning. ”Vi kommer att stötta åkarna med valet av skidor”, säger vallachefen Anders Svanebo.
    av Max Östlund
    18.03.2025
  • Den svenska truppen till säsongsavslutningen i Holmenkollen

    av Pressmeddelande
    18.03.2025
  • Diskningen i Birken – långloppsstjärnan kan gå miste om 300 000

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    18.03.2025
  • Krönika: – Generation Alvar är framtiden

    av Torbjörn Nordvall
    18.03.2025
  • Dubbelsegrar för Lignell och Arwidson i Luleå

    av Maja Eriksson
    17.03.2025