Niskanen snubblande nära att slå Johaug

av Johan Trygg • 10.02.2022
Damernas 10 kilometer klassiskt på OS i Peking blev en riktig rysare i kampen om guldet. Finlands Kerttu Niskanen var snubblande nära att slå Therese Johaug. Vid 8,6 kilometer var finskan 1,3 sekunder före – i mål var hon fyra tiondelar bakom. – Det är en dröm som går i uppfyllelse. Jag hade som mål att ta ett guld och nu har jag två, säger Johaug till Discovery. Svenskorna kunde inte blanda sig i medaljstriden. Ebba Andersson blev sexa.
Damernas 10 kilometer klassiskt på OS i Peking blev en riktig rysare i kampen om guldet. Finlands Kerttu Niskanen var snubblande nära att slå Therese Johaug. Vid 8,6 kilometer var finskan 1,3 sekunder före – i mål var hon fyra tiondelar bakom. – Det är en dröm som går i uppfyllelse. Jag hade som mål att ta ett guld och nu har jag två, säger Johaug till Discovery. Svenskorna kunde inte blanda sig i medaljstriden. Ebba Andersson blev sexa.

Tävlingen blev den mest spännande mästerskapstävlingen med individuell start på damsidan på länge. Det såg länge ut som att Therese Johaug skulle bli snuvad på segern.

Den som öppnade allra hårdast var ryskan Natalia Nepryaeva som hade en klar ledning på de första passeringarna. Vid 3,6 kilometer låg dock Niskanen, Johaug och Nepryaeva lika. Halvvägs var Johaug sex tiondelar före Niskanen och då hade Nepryaeva börjat tappa och var sex sekunder efter.

Ut på andra varvet ökade Niskanen farten och skapade lucka till Johaug. Vid 6,8 kilometer hade finskan en ledning på tio sekunder och såg ut att kunna ta ett guld. Strax efter det kunde man dock se en mycket sliten finska i det kärva föret och den höga höjden. Med 1,4 kilometer kvar så var Niskanens ledning 1,3 sekunder och sista biten in mot mål höll hon bra fart men inte tillräckligt för att klara av guldmedaljen. Snöpliga fyra tiondelar fattades. Kanske avgjordes allt på upploppet där Johaug stakade utanför spåret och Niskanen valde att stå i spåret.

– Det var helt förfärligt att se när klockan går ”hur långt är det egentligen till mål här”. Det var otroligt nervpirrande. Tur för mig så var tiden på min sida. Samtidigt så vill jag säga att det är ett dött lopp och att det är lika mycket Kerttus guldmedalj som min, säger Johaug till Discovery.

Sitt upplägg mot loppet kommenterar hon så här:
– Jag kände mig egentligen väldigt bra idag. Jag satsade på att åka bra skidor och disponera mina krafter på ett bra sätt och lyckades väldigt bra med det. Jag hade krafter på slutet och kunde ta många sekunder.

Så här sa en rörd Kerttu Niskanen efter loppet:
– Det här var nog min sista chans att ta en OS-medalj. Jag är stolt över att jag kämpade om guldet och jag är oerhört nöjd. Tidigare har jag haft dålig tur och varit fyra så många gånger. Visst hade jag segern på gaffeln, men det lönar sig kanske inte att gräma sig över det. En medalj är en medalj.

De svenska åkarna räckte inte till. Bäst gick det för Ebba Andersson som åkte i mål som sexa och hade knappt 20 sekunder upp till bronsplatsen. Frida Karlsson hade det än tuffare och blev tolva halvminuten bakom Andersson.

Emma Ribom och Charlotte Kalla blev 19:e och 20:e runt två minuter bakom Johaug.

Resultat finns här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Diggins i en klass för sig – så slutade totalen för damerna

    Så gick alla cuperna för damerna efter att säsongen avrundades i finska Lahti i helgen. Diggins tidigare segrar. Variationen mellan nationerna. Sprintcupsegraren utan sprintseger.
    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Vasaloppsvinnare gjorde comeback och vann – slog världscupsåkare

    av Langd.se
    25.03.2025
  • Missade säsongen men fann kärleken

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2025
  • Tillbaka i Ski Classics – utmanar Ebba och Stina

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Nu kommer Ebba och Stina att mötas igen

    av Max Östlund
    25.03.2025