OS-debutanten Leo Johansson har testat positivt för covid-19

av Johan Trygg • 20.01.2022
22-årige smålänningen Leo Johansson är vinterns genombrottsåkare på herrsidan med sin två segrar på säsongspremiären i Gällivare. Johansson stod över Tour de Ski för att ladda för OS men testade positivt för covid-19 strax innan landslaget skulle åka på höghöjdsläger inför mästerskapet.
22-årige smålänningen Leo Johansson är vinterns genombrottsåkare på herrsidan med sin två segrar på säsongspremiären i Gällivare. Johansson stod över Tour de Ski för att ladda för OS men testade positivt för covid-19 strax innan landslaget skulle åka på höghöjdsläger inför mästerskapet.

Leo Johansson har inte haft några symtom och är i träning men håller sig ensam på grund av det positiva testet.

– Han har inte känt något överhuvudtaget, han har inte några symtom. Det är klart det inte är roligt att få när man ska åka på sitt första OS men eftersom han känner sig frisk så har han goda förhoppningar att det här ska ordna upp sig, säger landslagschefen Anders Byström.

– Träningsmässigt och fysiskt är han redo att åka över till OS. Han är vid gott mod men det är klart att det är olyckligt att få ett positivt test, fortsätter Byström.

Nya förutsättningar har kommit för aktiva och ledare som testat positivt nu strax före OS. På ett internationellt truppchefsmöte på morgonen idag så kom det fram att man ändrat på regeln när det gäller de som nyligen haft covid. Nu gäller följande: Nu gäller att göra fyra negativa PCR-tester inom fem dagar innan avfärd. Tidigare gällde fyra PCR-test inom åtta arbetsdagar vilket i praktiken skulle inneburit tio-tolv dagar

– För Leo gäller nu att göra två negativa tester så fort som möjligt och sedan de två tester som alla ska göra innan man flyger till Kina, inom 96 respektive 72 timmar innan avresa

Leo Johansson åkte till Östersund för att resa med laget till uppladdningslägret i Livigno, Italien.

– Som tur var så reste han själv dit. Alla gjorde ett snabbtest innan de skulle ta sig till Östersund inför flygresan. Det visade inte positivt för Leo men det var ändå tendens på någonting. Därför tog vi det säkra före det osäkra och han fick åka själv i bil till Östersund och vi isolerade honom där. Han fick sedan åka hem i egen bil till Falun. Så lyckligtvis har han inte träffat någon av de andra i truppen, berättar Anders Byström.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • Victoria Carl hoppas att Johaug lägger av.
    1

    – Hoppas att Johaug lägger av

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2025
  • 1

    OS-mästarinnan med drömbröllop och nytt namn

    by Kjell-Erik Kristiansen
    23.04.2025
  • 1

    Petas från VM: Nu ska han köra långlopp

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.01.2025
  • Jonna Sundling kommer till SM-avslutningen i Kalix.
    1

    GUIDE: SM-avslutningen, längdskidor, Kalix

    by Langd.se
    02.04.2025
  • 1

    Längdeliten mot skidskytteeliten i Skarverennet

    by Langd.se
    23.04.2025

Fler artiklar

  • När ska jag börja med rullskidor efter vintersäsongen?

    Det börjar bli bart på de flesta ställena i Sverige. Men när bör man egentligen börja med rullskidträningen efter vintern?
    av Leandro Lutz/ Maja Eriksson
    23.04.2025
  • Längdeliten mot skidskytteeliten i Skarverennet

    av Langd.se
    23.04.2025
  • VM-sprintern om det oväntade bytet till Ski Classics

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.04.2025
  • Många otränade chefer vill åka Vasaloppet

    av langd.se
    23.04.2025
  • Långloppstalang tilldelades stipendium: ”Blev jätteglad”

    av Maja Eriksson
    22.04.2025