Rosenberg knep medalj på U23-VM

av Maja Eriksson • 10.02.2024
Det blev en lyckad tävling för de svenska damerna i U23-VM när den sista individuella tävlingsdagen inleddes. Två av svenskorna var med och slogs om medaljer ända in på mållinjen.

Det blev en lyckad tävling för de svenska damerna i U23-VM när den sista individuella tävlingsdagen inleddes. Två av svenskorna var med och slogs om medaljer ända in på mållinjen.

Det blev en lyckad tävling för de svenska damerna i U23-VM när den sista individuella tävlingsdagen inleddes. Två av svenskorna var med och slogs om medaljer ända in på mållinjen.

Idag inleddes den sista individuella tävlingsdagen innan mästerskapet avslutas med stafetter imorgon. Det blev en lyckad dag för de svenska tjejerna när Märta Rosenberg knep bronsmedaljen precis före Elin Henriksson som slutade fyra.

Men den svenska duon såg länge ut att vara på väg mot guld och silver. De var etta och två vid de flesta mellantiderna. Vid sista passeringen innan mål hade Rosenberg ledningen med 4,5 sekunder ner till Henriksson som låg tvåa.

Det blev en rafflande duell mellan flera åkare och till sist var det tyskan Helen Hoffmann som knep guldet, 1,2 sekunder före Nadja Kälin. Märta Rosenberg hade knappt fem sekunder till guldet och drygt 1 sekund till Elin Henriksson som slutade 4:a.

– Jag tänkte att jag inte skulle öppna så snabbt, men det gjorde jag nog. Sedan väntade jag bara på att dö, men jag är väldigt glad, säger Märta Rosenberg till SVT efter loppet.

Lisa Ingesson stod också för en stark insats och körde i mål som 8:a. Josehanna Lundgren Wikström slutade 33:a.

Klockan 13:00 kör herrarna samma distans.

HÄR HITTAR DU RESULTAT.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    Han har åkt på samma skidmärke sedan han som 14-åring fick en T-shirt och 50% på skidorna. Nu är det dock slut. OS-tvåan från USA är den nästa toppåkaren som meddelar att han byter skidmärke nästa säsong.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026
  • Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    av Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • LÖPTRÄNING: Effektiva intervaller – förbättra din syreupptagningsförmåga

    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    av Maja Eriksson
    17.06.2026