Sofia Henriksson gör sig redo för säsongen i Muonio

av Max Östlund • 13.11.2024
Sofia Henriksson är på plats i Muonio inför tävlingarna till helgen.
Sofia Henriksson, tidigare A-landslagsåkaren, inleder säsongen i Muonio som en förberedelse inför den viktiga premiären på hemmaplan i Bruksvallarna. Säsongens stora mål är favoritdistansen 10 km klassiskt under VM i Trondheim.

Sofia Henriksson, tidigare A-landslagsåkaren, inleder säsongen i Muonio som en förberedelse inför den viktiga premiären på hemmaplan i Bruksvallarna. Säsongens stora mål är favoritdistansen 10 km klassiskt under VM i Trondheim.

På fredag startar tävlingarna i den finska orten Munio. Tävlingarna som egentligen heter FIS Oloksen Tykkikisat, kan översättas till FIS Oloksens Kanonsnölopp. Startlistan är väldigt stjärnspeckad och stora åkare från stora delar av världen är på plats. Tävlingarna går att se direkt på SC Play.

Den tidigare svenska landslagsåkaren Sofia Henriksson (30) kommer till start i säsongsöppningen i Muonio med en tydlig plan.

– Tävlingarna i Muonio blir en generalrepetition för att kunna göra sig av med premiärnerverna. Ifjol fick jag åka en del världscup men jag är långt ifrån självklar i något lag. Det är viktigt för mig att prestera i Bruks. Därför känner jag att tävla här i Muonio är ett bra förberedelsemoment för att kunna lyckas i Bruks, berättar Henriksson och fortsätter:

– Jag åkte i Muonio ifjol också. Det är väldigt nära hemifrån. Eller med våra mått mätt i alla fall. Det är bara 35 mil hemifrån Pite.

Snöläget i Sverige har gått upp och ned. Vissa orter har blivit tvingade att stänga sina spår på grund av plusgraderna. Landslaget blev hårt drabbade och fick avbryta sitt läger i Vålådalen. Även Muonio har haft plusgrader till och från.

– Det har varit varmt här i Muonio också. Vi kom i fredag och jag tycker ändå att man fått ihop det bra dom dagarna som vi varit här, summerar Henriksson.

Sofia Henriksson gjorde en stark insats i fjolårets tävlingar och slutade på en fjärdeplats i det klassiska loppet över 10 km. Inför denna säsong har hon haft en bra träningssommar.

– Jag har haft några småkänningar men överlag så tycker jag att det har gått väldigt, väldigt bra, så det känns kul, betonar 30-åringen.

Delar av det Italienska landslaget med Federico Pellegrino i spetsen. Foto: Sofia Henriksson

När vi pratar med Henriksson har hon vilodag men har ändå varit ute i skidspåret och ägnat sig åt lite fotografering.

– Det är bara en hobby men jag ska slappa lite nu redigera lite bilder tänkte jag, berättar Henriksson.

Blir inte yngre och yngre.

Henriksson ingår i Team Bauhaus men tävlar för Piteå Elit och fick under fjolårssäsongen chansen att både delta i Tour de Ski och en hel del världscup. Hennes bästa individuella placeringar kom i Trondheim och Lahti med två stycken 14:e platser. Men, siktet är högt inställt och det stora målet för säsongen har hon klart för sig, Världsmästerskapen i Trondheim.

– Det hade varit otroligt kul att få komma med och representera Sverige på ett mästerskap. Efter fjolårssäsongen känns det som att det är ett realistiskt mål även om det är en bit bort, säger Henriksson och fortsätter:

– Det finns ju en tio klassiskt som jag gillar lite extra. Framför allt eftersom det gick så bra på den distansen ifjol i Trondheim.

– Det är nog tufft att ta sig till världscup när vi har sex platser. På ett VM är det bara fyra som får åka så det är extremt tufft och jag vet att jag inte blir yngre och yngre.

Tävlingarna i Olos/Muonio

Tävlingshelgen startar på fredag den 15 november med en sprinttävling i klassisk stil. På lördag den 16 november väntar en distanstävling över 10 km, också i klassisk stil. På söndag den 17 november avslutas helgen med ett till lopp över 10 km fast i fristil.

Följ hela helgen via livesändning på SC Play, med exklusiva sändningsrättigheter i alla länder utom Finland. Du kan följa tävlingarna live på SC Play varje tävlingsdag från 08:45 CET.

På fredag kommenteras tävlingen, på engelska, av Kjell-Erik Kristiansen och Katerina Paul, medan Teemu Virtanen och Katerina Paul står för lördagens och söndagens kommentering.

Förutom Sofia Henriksson finns internationella stjärnor på plats. Däribland Victoria Carl, Katharina Hennig, Teresa Stadlober, Kati Roivas, Krista Pärmäkoski och Kerttu Niskanen. På herrsidan återfinns Ivo Niskanen, Ristomatti Hakola, Erik Valnes, Federico Pellegrino och Finn-Hågen Krogh i startlistan.

SC Play ingår för medlemmar på Proxcskiing.com, Langd.se, Langrenn.com, Maastohiihto.com och Bezky.net. Klicka HÄR för att bli medlem.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Norska stjärnan: ”Känner inte igen mig själv”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    30.12.2025
  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026

Fler artiklar

  • Svenska OS-åkaren kör U23-VM

    Den 2 mars startar junior-VM och U23-VM i Lillehammer. Nu har Sveriges presenterat vilka åkare som är uttagna till tävlingarna.
    av Langd.se
    16.02.2026
  • Direkt från OS till seger i Skinnarloppet

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.02.2026
  • Hanna Öberg kunde inte matcha sambon

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.02.2026
  • SIST i OS-stafetten – vilket jättefiasko

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.02.2026
  • Ponsiluoma tog OS-GULD i dramatisk jaktstart

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.02.2026