Spännande teamsprint att vänta i morgon
Maja Dahlqvist och Jonna Sundling är storfavoriter till guldet men visst finns det flera starka utmanare. Från första semifinalen USA med Rosie Brennan och Jessie Diggins och Schweiz som var tvåa bakom Sverige på VM i fjol med Laurien van der Graaf och Nadine Fähndich. I Sveries semifinal det ryska laget med Yulia Stupak och Natalia Nepryaeva, Finland med Kerttu Niskanen och Krista Pärmäkoski och vi får inte räkna bort Norge som kör med Tiril Udnes Weng och Maiken Caspersen Falla.
I herrklassen är det Norge med Erik Valnes och Johannes Hösflot Kläbo som bär huvudfavoritskapet. Utmanare från första semifinalen är Finland med Iivo Niskanen och Joni Mäki och Frankrike med Hugo Lapalus och Richard Jouve.
William Poromaa och Oskar Svensson går i andra semin och där finns det mycket vassa ryska laget med Alexander Bolshunov och Alexander Terentev och italienska duon Francesco de Fabiani och Federico Pellegrino att definitivt se upp med.
Med de tunga banorna och kärva föret som väntar så blir det utslagsgivande tävlingar där det inte räcker med snabbhet för att lyckas. Det krävs mycket kapacitet för att stå hela vägen.
På grund av kylan i Kina så startar kvalet flyttats fram och första semifinalen startar redan 08.15 onsdag morgon.
De nya tiderna som gäller för kvalet är 08.15 för damerna respektive 09.05 för herrarna. Finalerna körs 10.15 respektive 10.40, svensk tid.
Startlistor till semifinalerna finns här.