söndag, feb 25, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,192,911
2 Astrid Øyre Sli... 25,577,121
3 Andreas Nygaard 25,506,972
4 Emilie Fleten 25,469,885
5 Kasper Stadaas 25,463,330
6 Ida Dahl 25,349,402
7 Johan Hoel 24,512,479
8 Max Novak 24,172,925
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Axel Jutterströ... 23,729,274
11 Oskar Kardin 23,652,156
12 Runar Skaug Mat... 23,643,066
13 Herman Paus 23,615,220
14 Amund Riege 23,591,393
15 Tord Asle Gjerd... 23,381,925
16 Karstein Johaug 23,355,336
17 Morten Eide Ped... 23,346,171
18 Torleif Syrstad 23,300,415
19 Johannes Eklöf 23,196,747
20 Magnus Vesterhe... 23,104,879
21 Stian Hoelgaard 23,035,068
22 Alvar Myhlback 23,024,761
23 Magni Smedås 22,934,217
24 Petter Stakston 22,821,210
25 Thomas Bing 22,745,859
26 Eirik Sverdrup ... 22,666,755
27 Torgeir Sulen H... 21,565,266
28 Thomas Joly 21,532,107
29 Jeremy Royer 21,459,378
30 Klas Nilsson 21,444,095
31 Anikken Gjerde ... 21,371,471
32 Einar Kalland-O... 21,356,595
33 Eddie Edström 21,244,371
34 Alfred Buskqvis... 21,119,267
35 Nils Dahlsten 21,036,730
36 Kati Roivas 21,035,874
37 Silje Øyre Slin... 21,008,445
38 Joar Thele 20,800,835
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,552,417
41 Karolina Hedens... 20,551,427
42 Patrick Fossum ... 20,428,261
43 Fabián Štoček... 20,317,298
44 Chris Andre Jes... 19,966,935
45 Juuso Mäkelä 19,956,551
46 Jan Šrail 19,747,076
47 Petter Northug 19,668,773
48 Sofie Elebro 19,615,781
49 Anders Aukland 19,160,694
50 Stian Berg 18,929,650
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Stor norsk trupp till för-VM i Trondheim

Kommande veckoslut är det dags för världscup och för-VM i Trondheim. Och det är en stor norsk trupp som tagits ut till tävlingarna.

Foto: Modica/Nordic Focus

Sprint, skiathlon och millopp i klassisk stil. Det är vad som står på programmet vid världscuptävlingarna i Trondheim kommande veckoslut. Tävlingarna är dessutom för-VM inför mästerskapet i februari/mars 2025.

Damer sprint
Kalvå, Anne Kjersti, Lundamo IL 
Myhrvold, Mathilde – Vind IL
Skistad, Kristine Stavås – Konnerud IL
Stenseth, Ane Appelkvist – Grong IL
Fosnæs, Kristin Austgulen – Fossum IF, Equinor Rekruttlandslag
Weng, Lotta Udnes – Nes Ski

Nationell grupp
Andreassen, Milla Grosberghaugen – Bækkelagets SK, Equinor Juniorlandslag (U23)
Drivenes, Julie Bjervig, Lommedalens IF, Team Elon Oslofjord
Dyrhovd, Margrete Røssum – Krødsherad IL
Haugen, Helene Ekrheim – Holmen IF, Equinor Juniorlandslag (U23)
Melling, Maria Hartz – Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag
Svendsen, Anna – Tromsø SK, Team Elon Nord-Norge

Skiathlon
Fosnæs, Kristin Austgulen – Fossum IF, Equinor Rekruttlandslag
Kalvå, Anne Kjersti – Lundamo IL
Skaanes, Marte – Strindheim IL 
Slind, Astrid Øyre – Oppdal IL
Weng, Heidi – IL BUL
Weng, Lotta Udnes – Nes Ski

Nationell grupp
Amundsen, Hedda Østberg – Asker Skiklubb, Equinor Rekruttlandslag
Andreassen, Milla Grosberghaugen – Bækkelagets SK, Equinor Juniorlandslag
Bergane, Margrethe – Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Drivenes, Julie Bjervig – Lommedalens IF, Team ELON Oslofjord
Heggen, Anna – Svea Skilag – Team Elon Innlandet (U23)
Wangensteen, Maren – Øystre Slidre IL

10 km klassisk stil
Kalvå, Anne Kjersti – Lundamo IL
Myhrvold, Mathilde – Vind IL
Skaanes, Marte – Strindheim IL 
Slind, Astrid Øyre – Oppdal IL
Weng, Heidi – IL BUL
Weng, Lotta Udnes – Nes Ski 

Nationell grupp
Amundsen, Hedda Østberg – Asker Skiklubb, Equinor Rekruttlandslag
Bergane, Margrethe – Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Fosnæs, Kristin Austgulen – Fossum IF, Equinor Rekruttlandslag
Heggen, Anna – Svea Skilag – Team Elon Innlandet (U23)
Johnsen, Elena Rise – Asker SK 
Svendsen, Anna – Tromsø SK, Team Elon Nord-Norge

Sprint herrar
Amundsen, Harald Østberg – Asker SK
Evensen, Ansgar – Vind IL, Team ELON Innlandet
Jenssen, Matz William – Njaard langrenn (U23)
Golberg, Pål – Gol IL
Klæbo, Johannes Høsflot – Byåsen IL
Northug, Even – Strindheim IL
Taugbøl, Håvard Solås – Lillehammer SK
Valnes, Erik – Bardufoss og Omegn IF

Nationell grupp
Arnesen, Harald Astrup – Heming IL, Team ELON Oslofjord
Holbæk, Matias – IL Vindbjart, Team ELON Vest (U23)
Holmboe, Aleksander Elde – Bærums Verk og Hauger IF
Skaanes, Håkon – Strindheim IL, Team ELON Midt-Norge

Skiathlon
Amundsen, Harald Østberg – Asker SK 
Jenssen, Jan Thomas – Hommelvik IL, Team Elon Midt-Norge
Golberg, Pål – Gol IL
Klæbo, Johannes Høsflot – Byåsen IL
Krüger, Simen Hegstad – Lyn Ski
Røthe, Sjur – Voss IL
Tønseth, Didrik – Byåsen IL
Valnes, Erik – Bardufoss og Omegn IF

Nationell grupp
Andersen, Iver Tildheim – Rustad IL, Equinor Rekruttlandslag
Dønnestad, Henrik – Gulset IF, Team ELON Oslofjord
Mørk, Martin Kirkeberg – Drammens BK, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Sandvik, Edvard – Kjelsås IL, Team ELON Oslofjord (U23)

10 km klassisk stil
Amundsen, Harald Østberg – Asker SK
Golberg, Pål – Gol IL
Klæbo, Johannes Høsflot – Byåsen IL
Krüger, Simen Hegstad – Lyn Ski
Mørk, Martin Kirkeberg – Drammens BK, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Røthe, Sjur – Voss IL
Tønseth, Didrik – Byåsen IL
Valnes, Erik – Bardufoss og Omegn IF 

Nationell grupp
Dønnestad, Henrik – Gulset IF, Team ELON Oslofjord
Gunnulfsen, Mikal – IF Ørn 
Korsæth, Amund August – Trøsken IL, Team ELON Oslofjord
Sandvik, Edvard – Kjelsås IL, Team ELON Oslofjord (U23) 

Läs också: Hagström tillbaka – här är svenska truppen till för-VM i Trondheim

Mest lästa
Bli medlem nu