Tuff konkurrens i Skandinaviska cupen
Samtidigt som OS knyts ihop nere i Italien pågår den skandinaviska cupen i Norge, närmare bestämt Åsen. Till start kommer svenska världscupåkare.
Herrklassen
Namn som Marcus Grate och Emil Danielsson är välbekanta med världscupen och hade hopp på att få köra OS. På grund av otillräckliga resultat gick den drömmen i kras. Istället ställer de med ett gäng andra svenskar upp i den skandinaviska cupen i Åsen. Med stenhård konkurrens från flera av världens bästa sprintåkare – men som tack vare att de är norrmän inte får åka OS – tävlar de i dagens sprint.
I kvalet gick fem svenska åkare vidare: Emil Danielsson, George Ersson, Marcus Grate, Oskar Algotsson och Rikard Vestin. Carl Gustafsson var snöpligt nära att ta sig vidare. Han slutade på en 31a plats, enbart sju hundradelar från att ta sig vidare. Fem hundradelar bakom honom kom Johan Ekberg, som slutade på en 32a plats.
Det blev för tufft i kvartsfinalerna. Samtliga svenskar åkte ur sina respektive heat.
Topp 3:
- Even Solem Michelsen, 2:32,01
- Ansgar Evensen, +0,01
- Mathias Holbaek, +0.21
Senaste från OS: Bäst genom tiderna – suveränen vinner igen
Damklassen
Det var ett liknande scenario på damsidan. Julie Myhre, Karoline Grötting, Ingrid Aabrekk är väletablerade namn i världscupscirkusen. Från kvalet tog sig svenskorna Märta Rosenberg, Lisa Ingesson, Moa Hansson, Elina Rönnlund, Alicia Persson och Elin Näslund vidare.
Även på damsidan åkte många svenskor ut redan i kvartsfinalen. Det var bara Märta Rosenberg som tog sig vidare till semifinal. Där slutade hon dessvärre sist.
Topp-3:
- Julie Myhre, 2:56,21
- Tiril Udnes Weng, +0,75
- Milla Andreassen, +1,64










