Tyskland utan World Cup – kris för FIS
För första gången på 24 år blir det inga världscuptävlingar i längd i Tyskland. Det är kris för FIS. Tyskland är den ekonomiska motorn i världscupcirkusen.
Det blir alltså inga tävlingar varken i Oberstdorf, Oberhof, Dresden eller andra tyska orter. Inte ens i Tour de Ski finns det tyska tävlingar i vinter, meddelar xc-ski.de.
Överraskande för många då tysk längdåkning är på väg tillbaka, främst genom fina resultat och bland annat OS-guld till Victoria Carl och Katharina Hennig samt ett framtidslöfte som Friedrich Moch.
– Det har att göra med mycket komplexa TV- och marknadsföringskontrakter, säger Stefan Schwarzbach i det tyska skidförbundet till xc-ski.de.
Och just Schwarzbach har varit en av dom främsta förkämparna mot planerna till FIS-presidenen Johan Eliasch som önskar att FIS tar tillbaka marknadsrättigheterna. Idag är det en stor inkomstkälla för dom arrangerande länderna och flera av dom största nationerna har hotat med att lämna FIS och upprätta sitt eget världsförbund.
Det är den planen som kallas för ”Snowflake”.
Tysklands skidförbund önskar nu heller inte att använda pengar på att arrangera världscup i längd, nordisk kombination och skicross. Det vill enligt förbundet ge extra kostnader.
FIS medger att det är ett bakslag att en ekonomisk stark nation som Tyskland nu inte finns med på världscupkartan.
– Det tyska förbundet och arrangörerna har varit goda och pålitliga samarbetspartners och det tyska landslaget har varit i en positiv stim i flera år. Det är flera väldigt starka miljön för längdåkning i Tyskland. Och sist men inte minst så är den tyska TV-marknaden väldigt viktig för oss, säger race director för längd i FIS, Michal Lamplot till vg.no.
Dom kommersiella intressen i Tyskland är enormt viktiga för FIS som ett tag hade i princip bara tyska sponsorer i världscupen i längdåkning. Landet med 80 miljoner invånare är också den viktigaste TV-marknaden och där har längdåkningen tappat undan för undan dom senaste åren.
Idag är skidskytte en betydligt viktigare vintersport på tyska TV-kanaler än längdåkning som knappt sänds live längre. Ett annat problem är också snöbristen och varmare väder med klimatändringar. Många kommer säkert ihåg sändningar från t ex Oberstdorf med bara en snösträng, regn och kaosartade tävlingar.
VG har jämfört tittarsiffrorna i Tyskland och Norge förra vintern då en av etapperna i Tour de Ski hade 3,7 miljoner tittar på den tyska huvudkanalen ARD medan TV3 i Norge (Viasat) hade ett snitt på kring 226.000 tittare under säsongen (linjär TV).