VM-Guld till Sverige och Zebastian Modin
Zebastian Modin vann dagens sprint i para-VM i Trondheim i överlägsen stil.
Läs även: Zebastian Modin om skadan som kunde ödelagt karriären: ”Jag behövde göra något åt det”
Modin tävlar med en synskada vilket medför att han behöver en guide. Inför tävlingen i Trondheim har han varit orolig för att han inte ska ha möjlighet att höra uppmaningarna från sin guide. Men som tur var gick det bra för Modin den här gången.
– Det var bra att jag och Emil höll ihop så bra när det var så mycket ljud runt om, berättar Zebastian till SVT Sport.
Modin var hela 4,44 sekunder före amerikanen Jake Adicoff och 12,02 före finnländaren Inkki Inola. Zebastian guidas av den före detta sprintern Emil Jönsson Haag.
Tävlingarna i Sprint var de enda tävlingarna på programmet för Para-längdåkarna men redan om två veckor är det dags igen. Då fortsätter tävlingarna i franska Le Grand Bornard.