Misstagen att undvika när du plockar fram rullskidorna
Maj närmar sig med stormsteg och allt fler skidåkare, elit som motionärer, börjar plocka fram rullskidorna. Här ger Ski Classics-åkaren Alfred Buskqvist sina tips för att komma igång med rullskidträningen.
Allt fler vägar sopas och tiden för att börja plocka fram rullskidorna närmar sig. 1 maj markerar starten av det nya träningsåret för skidåkare. Men det finns några saker du bör tänka på innan du ger dig iväg på rullskidorna.
Se också: Rullskidguiden 2026
Glöm inte bra pjäxor
Alfred Buskqvist är en av Ski Classics-åkarna som tävlar mest på rullskidor under sommarhalvåret. Nedanför ger han sina bästa tips för vad man ska tänka på när man plockar fram rullskidorna igen.
De flesta lägger fullt fokus på att ha bra fungerande rullskidor. Men Buskqvist menar att många missar på pjäxorna.
– Se till att ha koll på utrustningen från början, att du har bra grejer att åka med. Både ha vettiga rullskidor och vettiga pjäxor som är stabila. Det är ganska många som åker med för dåliga pjäxor. Som då får svårt med balansen helt enkelt, säger han till Langd.se.
Trappa upp träningen
Startar rullskidträningen för intensivt, finns det risk att dra på sig skador.
– Trappa upp det successivt och det beror ju på vilken nivå man ligger på. Börjar man för hårt så får man lätt ont i armbågar. Trappa hellre upp det med fler pass än långa och hårda pass till en början. Åk hellre flera gånger i veckan och korta ned dem.
Vad är den största missen folk gör när de börjar åka rullskidor på våren?
– Det är att de börjar för hårt väldigt tidigt när asfalten fortfarande är kall, säger han och fortsätter:
– När det kommer till materialet så är det viktigt att man har slipat stavspetsarna. Det gör också att man kanske minskar risken för att få problem med armbågar.










