Inför VM: ”Vi kan teoretiskt vinna medalj på alla lopp”

av Mårten Lång • 08.02.2023
I dag inleds VM i skidskytte i tyska Oberhof. Inför den här säsongen har det svenska landslaget valt ett annorlunda upplägg in mot mästerskapet. Här berättar den svenske chefstränaren Johannes Lukas om förberedelserna; utmaningarna och om anpassningarna på stadion i Östersund för att göra den ”Oberhof-lik”.

I dag inleds VM i skidskytte i tyska Oberhof. Inför den här säsongen har det svenska landslaget valt ett annorlunda upplägg in mot mästerskapet. Här berättar den svenske chefstränaren Johannes Lukas om förberedelserna; utmaningarna och om anpassningarna på stadion i Östersund för att göra den ”Oberhof-lik”.

I dag inleds VM i skidskytte i tyska Oberhof. Inför den här säsongen har det svenska landslaget valt ett annorlunda upplägg in mot mästerskapet. Här berättar den svenske chefstränaren Johannes Lukas om förberedelserna; utmaningarna och om anpassningarna på stadion i Östersund för att göra den ”Oberhof-lik”.

Under de två senaste åren har det svenska laget varit borta i ett par månader inför och under de vintrarnas mästerskap.

Till det VM som inleds i tyska Oberhof i eftermiddag har det svenska landslaget valt ett annorlunda upplägg:

— Det finns flera anledningar till att vi nu väljer att ladda på hemmaplan. En av dessa är att mästerskapet den här gången arrangeras på lågland. Sen detta med att vara borta åtta-nio veckor inför och under ett mästerskap är inte hållbart för de aktiva. Nu kan vi förbereda oss, ladda och njuta av tiden på hemmaplan, säger chefstränaren Johannes Lukas när vi träffade honom i samband med landslagets pressdagar hemma i Östersund inför avresan.

Det svenska laget drog till Oberhof under söndagen. I dag mönstrar Lukas en uppställning med Hanna Öberg; Elvira Öberg; Martin Ponsiluoma samt Sebastian Samuelsson på dagens mixedstafett.

Ytterligare en skillnad för det svenska landslaget inför årets säsong är att det fokuseras ”likvärdigt” på totala världscupen och VM. Tidigare säsonger har det varit en tydlig specifik mästerskapsfokusering:

— Den stora skillnaden är att att vi tidigare lagt in mycket grundträning under jul, och det har inneburit att vi varit lite segare när vi kommer tillbaka till tävlingarna direkt efter juluppehållet. Nu har vi kört mer intervaller även under den tiden på året. Sen valde vi att inte ha något förläger inför VM utan att vi stannar hemma och laddar.

Har ni kunnat anpassa träningen i Östersund för att förbereda er inför vad som väntar i Oberhof?
— Vi har väldigt bra träningsmöjligheter i Östersund; sen har vi gjort en del anpassningar för att likna Oberhof. Vi har förändrat banan en del för att likna Oberhof; detta genom att lägga in en extraslinga på ”platten”, plus den sega vägen in till skjutvallen, säger Lukas och fortsätter:

— Banorna i Oberhof är tuffa. En av de tuffaste i världscupen. Men vi har här i Östersund en lång backe upp mot ”granris” och den är ganska lik Oberhof. Sen finns det utmaningar i Oberhof, inte minst de snabba väderskiftningarna som kan vara en utmaning. Och så kommer det att vara väldigt mycket publik. Det kommer att bli ett häftigt VM, och det kommer att vara skönt på ett sätt. Men du måste vara beredd på det, och det kan bli en extra press och att du tappar lite fokus in på skjutvallen, säger Lukas.

Hur ser du på inledningen på säsongen?
— Överlag bra skulle jag säga. Vi har många pallplatser, och vi har visat en väldigt bra bredd på damsidan. På herrsidan har det varit delvis bra och delvis inte helt bra. 

Vad är målsättningen inför VM?
— Vi kan teoretiskt vinna medalj på alla lopp. Men vi har inte satt upp någon siffra när det gäller hur många medaljer vi vill ta. Men jag hoppas att vi kan slåss om några medaljer, ler Johannes Lukas.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    by Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • 1

    Svenska skidskyttestjärnan ska bli pappa

    by Maja Eriksson
    28.01.2026
  • 1

    Lägger av: 21 februari är karriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.01.2026
  • 1

    Allt du behöver veta inför EM i skidskytte

    by Langd.se
    27.01.2026
  • 1

    Pensionen får vänta – tar över nytt landslag

    by Maja Eriksson
    05.05.2026

Fler artiklar

  • Varför träna på hög höjd?

    Uthållighetsidrotter och träning på hög höjd är nära kopplade. Men varför lägger alla dessa idrotter så stor vikt vid höghöjdsträningen?
    av Mattis Basille
    19.06.2026
  • Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    av Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • LÖPTRÄNING: Effektiva intervaller – förbättra din syreupptagningsförmåga

    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    av Maja Eriksson
    17.06.2026
  • TRÄNING PÅ RULLSKIDOR: Grundläggande uthållighet – hur man undviker skador

    av Adéla Ročárková/Bezky.net
    17.06.2026