Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
”Jerka” till Brunflo IF
Jerry Ahrlin är klar för Brunflo IF.
– Ja, Vålådalen trappar ner elitsatsningen och jag ser fram emot att tävla för Brunflo. Nu kör jag i den gul-svarta dressen till karriären är slut, säger ”Jerka” till langd.se.
- I Brunflo blir jag ensam senior, elitverksamheten har legat nere ett tag. Men jag hoppas det kommer igång igen och jag ser fram emot att åka för klubben, säger den i Östersund boende långloppsstjärnan.
Sedan drygt två veckor har livet ändrat sig totalt för Jerry och hans sambo Laila, då de fick dottern Ebba.
- Det är jättespännande, säger ”Jerka”, som också är nöjd med träningen nu precis innan säsongen startar.
- Ja, det har gått grymt bra på slutet. Efter att jag bröt armen innan sommaren har jag kommit igång ordentligt. När jag började träna igen körde jag lite för hårt och blev småsliten. Men de senaste två månaderna har varit jättebra.
Jerry berättar också att han lagt om träningen lite: Lyssnar mer på kroppen och kör mer kvalité. Trots det har den totala mängden gått upp.
Många mål
Jerry Ahrlin jagar en seger i Vasaloppet. Dessutom blir långloppscupen TV-sänd i vinter och han märker ökad intresse för just långloppen.
- Det är väl de tre klassiska loppen – Marcialonga, Vasaloppet och Birkebeinerrennet – där jag har störst chans. Men jag satsar på hela cupen, säger han.
”Jerka” kör vidare i sitt norska Team Xtra personell med bröderna Aukland och Jens Arne Svartedal.
- Vi snackar nästan varje dag på Skype och nu är ju flera i laget småbarnsförälder, så vi har mycket att snacka om, skrattar vår långloppsstjärna.
Att gå till det nya svenska långloppsteamet med Oskar Svärd, Mathias Fredriksson och dom andra var inte aktuellt.
- Nej, jag hade redan kontrakt med Xtra personell, så det var inte något tema.
Startar i Bruks
Jerry Ahrlin blir inte att skåda i så många tävlingar i Brunflos gul-svarta dress, men öppningstävlingen i Bruksvallarna kör han.
- Hoppas ju kvala in till världscupen i Gällivare. Sedan blir det kanske BUL-sprinten i Norge innan långloppen startar. På våren blir det flera tävlingar, bland annat femmilen på SM som också går i Bruksvallarna. Kanske totalt ett tiotal tävlingar för den nya klubben i vinter, säger Jerry.
Han var på snö i Ramsau i slutet av augusti, men på grund av födseln har han varit mest på hemmaplan på sistonde.
- Jag har bokat in Bruksvallarna från den 27 oktober, så då hoppas jag det är snö där, säger han.
- ▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ å▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒▒▒, ▒ä▒▒▒ ▒▒▒ ▒ Ö▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒å▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒å ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ä▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒, ▒å ▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒.
- ▒▒▒ ä▒ ▒ä▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒▒, ▒ä▒▒▒ ”▒▒▒▒▒”, ▒▒▒ ▒▒▒▒å ä▒ ▒ö▒▒ ▒▒▒ ▒▒ä▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒.
- ▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒ ▒å▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ö▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒ä▒ ▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒ ▒▒ä▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒å▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒`
Årsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Månadsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Mest lästa
Det digitala hemmet för skidåkare och fans
Bli medlem och stöd skidåkarnas community
Årsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Månadsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats