Justyna Kowalczyk kör stenhårt i Vitryssland…

av langd • 29.09.2010
50 dagar innan världscupsäsongen drar igång kör Justyna Kowalczyk stenhårt på träningsläger i – just det, Vitryssland… Tre pass om dagen blir det för tjejen som sägs träna mest av alla skidtjejer i världen.

50 dagar innan världscupsäsongen drar igång kör Justyna Kowalczyk stenhårt på träningsläger i – just det, Vitryssland… Tre pass om dagen blir det för tjejen som sägs träna mest av alla skidtjejer i världen.

50 dagar innan världscupsäsongen drar igång kör Justyna Kowalczyk stenhårt på träningsläger i – just det, Vitryssland…
Tre pass om dagen blir det för tjejen som sägs träna mest av alla skidtjejer i världen.

Kowalczyk är extrem. Hon ligger på läger över 200 dagar i året sägs det och hennes liv består nästan enbart av skidåkning.
Den här gången tränar hon utanför den vitryska huvudstaden Minsk.
– Om morgonen börjar med en halvtimmes uppvärmning. Sedan kör vi första passet som är ungefär tre timmar. Efter lunch är det ett nytt pass på två till tre timmar, förklarar Justyna Kowalczyks mångåriga coach Alexander Wierietielny för www.fiscrosscountry.com.
– Det här lägret i Vitryssland är vårt femte den här säsongen. Det är det tuffast sedan vi har ökat mängden, lägger Wieritielny till.
Han fruktar inte att hans OS-mästarinna och dubbla världsmästarinna ska bli övertränad.
– Nej, nästa månad ska vi på snö och där trivs Justyna som fisken i vattnet, säger tränaren.

Älskar hårdträning
Och Justyna Kowalczyk älskar hårdträning, lägerlivet och kampen för att bli ännu bättre.
– Jag måste jobba hårt med mina ben och stavar också i utförsbackarna men jag gillar den här träningen, säger Kowalczyk till polska se.pl och fortsätter:
– Hur som helst så är det bättre att öka träningsmängden på den här tiden av året. Jag springer snabbare än tidigare och har lägre puls.
Vid OS i Whistler i februari slog Kowalczyk norska Marit Björgen på upploppet i tremilsloppet och fick sitt efterlängtade OS-guld. När VM drar igång i Oslo ska hon försvara guldet på damernas dubbeljakt och tremil med masstart från Liberec 2009. Där tog hon också brons på 10 kilometer klassisk stil.
Justyna Kowalczyk blir helt klart en åkare som både Charlotte Kalla och Marit Björgen måste se upp för lite extra vid VM i Oslo.
Dessutom ska ju polskan också försvara segern från Tour de Ski i vintras.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • Så gick det i Fjälltopploppet

    Idag avgjordes årets upplaga av Fjälltopploppet. På start fanns flera välmeriterade åkare.
    av Maja Eriksson
    18.04.2026
  • Petad och nära att lägga av – nu utmanar han Kläbo

    av Ingeborg Scheve
    18.04.2026
  • Fick aldrig guld – men avslutar med OS-silver i bagaget

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.04.2026
  • Bryter tystnaden efter beskedet: ”En bitter eftersmak”

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2026
  • Avslutar karriären – nu coachar han svenska talanger

    av Maja Eriksson
    16.04.2026