fredag, jan 27, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Ida Dahl 25,634,041
3 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
4 Andreas Nygaard 25,001,087
5 Tord Asle Gjerd... 24,585,729
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Emilie Fleten 24,325,898
8 Lina Korsgren 24,261,574
9 Max Novak 24,242,504
10 Oskar Kardin 24,167,787
11 Johannes Eklöf 24,059,635
12 Britta Johansso... 24,058,203
13 Stian Hoelgaard 23,898,052
14 Morten Eide Ped... 23,801,744
15 Johan Hoel 23,746,548
16 Herman Paus 23,352,248
17 Karstein Johaug 23,295,531
18 Torleif Syrstad 23,088,817
19 Magnus Vesterhe... 23,035,079
20 Runar Skaug Mat... 23,016,684
21 Vetle Thyli 22,626,609
22 Marcus Johansso... 22,602,890
23 Maxim Vylegzhan... 22,501,703
24 Thomas Ødegaard... 22,141,107
25 Anders Aukland 22,106,993
26 Axel Jutterströ... 22,101,993
27 Joar Thele 22,089,606
28 Torgeir Sulen H... 21,912,117
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,524,247
31 Chris Andre Jes... 21,473,447
32 Ermil Vokuev 21,432,680
33 Nils Dahlsten 21,328,102
34 Jiří Pliska 21,021,748
35 Amund Riege 21,005,359
36 Stanislav Řezáč... 20,468,085
37 Gabriel Höjlind... 20,190,935
38 Jan Šrail 20,176,199
39 Stian Berg 19,880,354
40 Fabián Štoček... 19,822,756
41 Petter Soleng S... 19,625,489
42 Thomas Joly 19,599,928
43 Sofie Elebro 19,544,075
44 Viktor Mäenpää... 19,499,879
45 Mauro Brigadoi 19,418,543
46 Anikken Gjerde ... 19,342,483
47 Simen Engebrets... 19,178,110
48 Bastien Poirrie... 19,138,063
49 Patrick Fossum ... 18,844,680
50 Alexey Shemiaki... 18,653,161
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Revansch för Daniel och Julia i yngre juniorer

Dalaåkarna Daniel Svensson från IFK Mora SK och Julia Svan från Vansbro AIK Skidor fick båda revansch från fredagens Fjällsprint och vann de yngre juniorklasserna i Fjälltopploppet i Bruksvallarna.

Daniel vann före sprintsegraren Martin Bergström från Strömnäs GIF i H17-18. Det skillde 25 sekunder mellan de båda, medan Oscar Ivars från Dala-Järna IK grejade tredjeplatsen före starke Carl Quicklund från Östersunds SK.
I D17-18 blev  det en duell mellan  Lisa Dahl från Offerdals SK och Julia Svan från Vansbro AIK, där sistnämnda vann en tuff finish med endast 2,1 sekunders försprång. Därmed fick Julia revansch på Stina Nilsson från Malungs IF, som vann sprinten men nu fick nöja sig med en tredjeplats.
Julia Svan har debuterat i juniorlandslaget den här säsongen och med Gunde och Marie Svan som föräldrar borde ju generna vara de bästa…

Resultat:
Klass: H 17-18

Plac     Namn     Startnr     Klubb     Tid     Diff
1     Daniel Svensson     133     IFK Moras SK     1:10:59.4     0.0
2     Martin Bergström     130     Strömnäs GIF     1:11:24.4     25.0
3     Oscar Ivars     143     Dala-Järna IK     1:11:30.4     31.0
4     Carl Quicklund     138     Östersunds SK     1:11:52.1     52.7
5     Niklas Persson     132     Falu IK     1:12:45.5     1:46.1
6     Håkan Emilsson     137     Offerdals SK     1:13:57.4     2:58.0
7     Rasmus Hörnfeldt     148     IFK Strömsund     1:15:13.8     4:14.4
8     Viktor Brännmark     142     Älvsby IF SK     1:15:30.6     4:31.2
9     Karl Edenroth     135     Strömnäs GIF     1:15:34.7     4:35.3
10     Hallvard FJONE     173     Steinkjer Skiklubb     1:15:46.9     4:47.5
11     Karl-Johan Dyvik     145     SK Leksand     1:16:23.4     5:24.0
12     Elias Alvebro     149     Häggenås SK     1:16:42.4     5:43.0
13     Jakob Sundin     169     Nordingrå SK     1:17:14.1     6:14.7
14     Peppe Femling     139     Högbo GIF     1:17:25.6     6:26.2
15     Johan Forsberg     147     IFK Umeå     1:17:27.5     6:28.1
16     Johan Häggström     141     Kalix SK     1:17:32.1     6:32.7
17     Victor Olsson     166     Hudiksvalls IF     1:17:37.5     6:38.1
18     Paal Troean AUNE     154     Steinkjer Skiclub     1:17:37.5     6:38.1
19     Olof Andersson     157     Häggenås SK     1:17:43.6     6:44.2
20     Pierre Bryntesson     187     Rossöns IF     1:17:54.8     6:55.4
21     Joacim Lindstedt     144     Domnarvets GOIF     1:18:00.3     7:00.9
22     Victor Hallquist     168     Åsarna IK     1:20:24.7     9:25.3
23     Niklas Niska     140     Pajala IF     1:20:33.0     9:33.6
24     Jesper Arnesson     163     Idre SK     1:20:45.6     9:46.2
25     Alexander Engström     171     Nätra SK     1:20:56.4     9:57.0
26     Oskar Kardin     136     Offerdals SK     1:21:00.7     10:01.3
27     Frode Aas STRANDVIK     180     Steinkjer Skiclub     1:22:01.7     11:02.3
28     Nils Persson     160     Östersunds SK     1:22:04.3     11:04.9
29     Ben Oerjan Lillemark     184     Steinkjer SK     1:22:19.3     11:19.9
30     Torin Thucker     185     USA     1:22:56.2     11:56.8
31     Anton Olofsson     159     Malmbergets AIF     1:23:06.3     12:06.9
32     Daniel Holmgren     151     IFK Umeå     1:23:07.5     12:08.1
33     Philip Burland     165     Bergeforsens SK     1:23:12.7     12:13.3
34     Johan Persson     188     Järpens SK     1:23:33.5     12:34.1
35     Evan MARTELL     176     USA     1:24:52.9     13:53.5
36     Mathias Jonasson     134     Lucksta IF     1:25:05.1     14:05.7
37     Anthony Sorsa     155     Gellivare Skidallians IK     1:27:42.8     16:43.4
38     Tobias Palolampi     181     Tynderö IK     1:28:43.3     17:43.9
39     Erik Strindlund     178     Östersunds SK     1:30:38.2     19:38.8
40     Simon Svanebo     179     Alnö SK     1:31:47.6     20:48.2
41     Carl Rapp     182     Linköpings SK     1:32:15.1     21:15.7
42     Jonas Langman     378     SK Leksand     1:33:32.8     22:33.4
43     Marcus Axelsson     183     Töcksfors IF     1:34:58.3     23:58.9

▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ö▒ ▒▒å▒ ▒▒▒ö▒▒ä▒ ▒▒▒ ▒ ▒▒▒-▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒å▒▒, ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒å▒ ▒▒▒▒-▒ä▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒ Ö▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒.
▒ ▒▒▒-▒▒ ▒▒▒▒  ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒  ▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒å▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒å▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒, ▒ä▒ ▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒,▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒å▒▒. ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒ρ

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu