Rasmus Wickbom EM-sexa

av Johan Trygg • 22.01.2022
När EM i skidorientering startade med sprint på lördagen så var Rasmus Wickboms bäst av de svenska åkarna med sin sjätteplats. Tävlingarna i Bulgarien dominerades stort av Ryssland som tog alla medaljer.

När EM i skidorientering startade med sprint på lördagen så var Rasmus Wickboms bäst av de svenska åkarna med sin sjätteplats. Tävlingarna i Bulgarien dominerades stort av Ryssland som tog alla medaljer.

När EM i skidorientering startade med sprint på lördagen så var Rasmus Wickboms bäst av de svenska åkarna med sin sjätteplats. Tävlingarna i Bulgarien dominerades stort av Ryssland som tog alla medaljer.

På herrsidan vann Vladislav Kiselev elva sekunder före 48-årige veteranen Eduard Khrennikov. Marginalen till guldvinnande landsmannen Vladislav Kiselev var elva sekunder. Sergey Gorlanov var 31 sekunder efter som trea.

Rasmus Wickbom blev sexa och hade 28 sekunder upp till bronset. Andre svensk var Erik Blomgren som tolva och Linus Rapp blev fjortonde.

– Jag har gjort ett bra lopp. Jag har inte hunnit analysera loppet än, men enda egentliga misstaget som jag gjort är att jag tog fel korsning på ett ställe och fick åka en längre väg. Jag bedömer att jag tappade ungefär 15 sekunder på den kroken så det var ingen jättegrej, berättar Rasmus Wickbom för svenskorientering.se.

På damsidan blev det också rysk trippel. Maria Viatkina vann men en ynka sekund före Olesia Riazanova. Tredjeplacerade Tatiana Oborina var sex sekunder från guldet.

Evelina Wickbom blev åtta och bästa svenska placeringen före Linda Lindkvist.

– Det var roliga men svåra banor. Jag hittade inte riktigt in i flytet i orienteringen, det var väldigt många korsningar vilket gjorde det utmanande, säger Evelina Wickbom till svenskorientering.se.

Lisa Larsen hoppade över en kontroll och blev förstås därmed diskvalificerad.

I morgon, söndag, fortsätter EM med sprintstafett

Resultat EM skidorientering sprint
Chepelare, Bulgarien

Damer: 1) Marina Viatkina, Ryssland, 15.21, 2) Olesia Riazanova, do, +0.01, 3) Tatiana Oborina, do, +0.06.
Svenska placeringar: 8) Evelina Wickbom, +1.05, 9) Linda Lindkvist, +1.22, 13) Frida Sandberg, +2.21, 17) Klara Yngvesson, +2.46, 23) Elin Schagerström, +4.04, 25) Ella Turesson, +4.40. Lisa Larsen felstämplat.

Herrar: 1) Vladislav Kiselev, Ryssland, 14.52, 2) Eduard Khrennikov, do, +0.11, 3) Sergey Gorlanov, +0.31.
Svenska placeringar: 6) Rasmus Wickbom, +0.59, 12) Erik Blomgren, +1.40, 14) Linus Rapp, +01.52, 25) Edvin Nordström, +3.14, 28) Truls Lindholm, +4.03, 34) Gabriel Larsson, +5.34, 36) Gustav Johnsson, +6.08, 43) Jonatan Ståhl, +7.08

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Anders Byström blir ny landslagschef

    by langd
    02.04.2020
  • 1

    Skyttetränaren Chabloz: ”De välkomnade mig med öppna armar”

    by langd
    10.08.2021
  • 1

    Ola Ravald ny tekniktränare för skidskyttelandslaget

    by langd
    24.06.2020
  • Kristine Stavås Skistad
    1

    Lagkamraten avslöjar: mysteriet Skistad

    by Max Östlund/Ingeborg Scheve
    15.10.2024
  • 1

    Sveriges trupp till världscupen i Oberstdorf

    by langd
    20.01.2020

Fler artiklar

  • Sprintstjärnan klar för division 4-lag – efter tung säsong

    Världsmästaren har skrivit på för en fotbollsklubb i division fyra. Där blir han en nyckelspelare för laget kommande säsong.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    13.04.2026
  • Har du en förvaringsrutin för dina skidor i sommar?

    av Leandro Lutz/Katerina Paul
    12.04.2026
  • Vasaloppsvinnaren överlägsen i SM-femmilen

    av Langd.se
    12.04.2026
  • Tar sjätte raka SM-guldet efter rysare

    av Maja Eriksson
    12.04.2026
  • Startlistor och starttider söndag

    av Langd.se
    12.04.2026