Calle Halfvarsson tvingades bryta herrarnas Skiathlon

av Max Östlund • 08.12.2024
Trulsgisselman under herrarnas skiathlon i Lillehammer
Calle Halfvarsson tvingades bryta dagens skiathlon efter en tung start. William Poromaa höll däremot fanan högt och blev bästa svensk efter en stark insats i både den klassiska och fristilsdelen.

Calle Halfvarsson tvingades bryta dagens skiathlon efter en tung start. William Poromaa höll däremot fanan högt och blev bästa svensk efter en stark insats i både den klassiska och fristilsdelen.

Efter tre varv bestod tätklungan av tolv herrar, däribland Niskanen, Poromaa, Musgrave och flera norrmän. Inför skidbytet var det Truls Gisselman och Edvin Anger som stod för ett jättejobb när dom jagade ikapp tätklungan. Edvin Anger fick dock släppa klungan efter skidbytet och Gisselman kämpade hårt för att hålla sig kvar i klungan.

Det blev till slut en klungspurt där världscupledaren och distanscupsledaren, Amundsen, var en tånagel före Jan Thomas Jensen.

Bästa svensk var William Poromaa som tvingades släppa klungan på det sista varvet.

Calle Halfvarsson bröt efter drygt två varv. I den mixade zonen var det en uppgiven och besviken Calle som pratade med Viaplay

– Det funkar inte med ryggen. Jag känner inte igen min kropp och har ingen energi på uppvärmningen. Kroppens ena sidan fungerar inte. Jag måste hem och kolla upp vad det är, konstaterar Halfvarsson.

Läs även: Fler stjärnor tvingas ställa in Skiathlonen i Lillehammer

Top 5 herrar Skiathlon

  1. Harald Østberg Amundsen
  2. Jan Thomas Jensen
  3. Martin Løwström Nyenget
  4. Simen Hegstad Krüger
  5. Gus Schumacher

Kompletta resultat hittar du här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    OS-mästarinnan med drömbröllop och nytt namn

    by Kjell-Erik Kristiansen
    23.04.2025
  • Victoria Carl hoppas att Johaug lägger av.
    1

    – Hoppas att Johaug lägger av

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2025
  • 1

    Petas från VM: Nu ska han köra långlopp

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.01.2025
  • 1

    Jonna fick nya guldskidor i Frankrike

    by Kjell-Erik Kristiansen
    24.04.2025
  • Jonna Sundling kommer till SM-avslutningen i Kalix.
    1

    GUIDE: SM-avslutningen, längdskidor, Kalix

    by Langd.se
    02.04.2025

Fler artiklar

  • Världsmästarens långa väg tillbaka

    Hon avbröt den förra säsongen mitt i. Nu har hon precis börjat rehab efter operationen av ett diskbråck i ryggen. Det är en lång väg tillbaka till toppen för den 28-åriga världsmästaren i skidskytte.
    av bezky.net/langd.se
    09.05.2025
  • Knäckt av Sundling: Kan inte lägga smärtan bakom sig

    av Maja Eriksson
    08.05.2025
  • Hur länge fortsätter Johannes Lukas?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    08.05.2025
  • Tre tips för tryggare rullskidträning

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    08.05.2025
  • Stjärnan delar sina prispengar med unga talanger

    av Längd.se
    08.05.2025