Dahlqvist utslagen redan i prologen

av Mårten Lång • 24.11.2023
Förra säsongen vann Maja Dahlqvist världscupens sprintcup. I dagens världscuppremiär blev hon utslagen redan i prologen.

Förra säsongen vann Maja Dahlqvist världscupens sprintcup. I dagens världscuppremiär blev hon utslagen redan i prologen.

Förra säsongen vann Maja Dahlqvist världscupens sprintcup. I dagens världscuppremiär blev hon utslagen redan i prologen.

Nu är världscupen i längdåkning igång. Och det blev en stor överraskning redan i prologen då förra säsongens totalvinnare i sprintcupen Maja Dahlqvist inte var bland de 30 bästa som får köra heaten. Marginalen till ”rätt sida” om en kvartsfinalplats var en halv sekund.

Dahlqvist har haft en utmanande månad efter att hon kommit tillbaka från hög höjd.

— Fram till Kopparskidan i början av oktober kändes det som att jag hade prickat varenda pass, jag har känt mig starkare tekniskt framför allt i överkroppen, men det blev precis som att jag ”jinxade” för efter det har det gått riktigt dåligt. Men jag brukar ha det tungt några dagar den här tiden på året så jag gissar att jag har den perioden nu, sa Dahlqvist när vi träffade henne inför säsongsstarten.

— Jag känner inte igen min kropp. Jag blir stum av det mesta. Det känns frustrerande, säger en besviken Dahlqvist till Viaplay.

Övriga svenskor tog sig med bred marginal vidare till kvartsfinalen. Jonna Sundling var tvåa, Emma Ribom trea, Frida Karlsson fyra; Johanna Hagström nia; Linn Svahn, trettonde och Moa Lundgren femtonde.

Snabbast av alla i prologen var hemmaåkaren Jasmi Joensuu.

Här hittar du prologresultaten

Herrarnas prolog drar igång 10.35.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    Svensk seger i Skandinaviska cupen

    by Noah Rådmark
    22.02.2026
  • 1

    Skidskytt slog längdeliten i Skandinaviska Cupen

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till damernas femmil – hon petas

    by Langd.se
    20.02.2026

Fler artiklar

  • Ny säsong, nytt format: 1 kilometer-prolog inleder Ski Classics i Bad Gastein

    Fredagen den 11 december inleds Ski Classics World Championship säsong XVIII med ett helt nytt format: Bad Gastein Prologue, 1 kilometer med individuell start genom den österrikiska kurortens branta gator.
    av Leandro Lutz
    15.09.2026
  • Lucky Sport Cycling siktar mot World Tour – nu väntar Tour of Slovakia

    av Maja Eriksson
    15.09.2026
  • Så utvecklar du din diagonalåkning

    av Langd.se
    14.09.2026
  • Slutade efter OS – gör comeback i ny sport

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.09.2026
  • Guide inför Tour of Slovakia: kommer World Tour-lagen att dominera?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.09.2026