Ebba Andersson överlägsen på 10 kilometer i SM

av Langd.se • 03.04.2025
Ingen kunde utmana Ebba Andersson i dagens 10 kilometer i SM. Även andra och tredje plats gick till Piteå Elit.

Ingen kunde utmana Ebba Andersson i dagens 10 kilometer i SM. Även andra och tredje plats gick till Piteå Elit.

Storfavoriten inför damernas 10-kilometerslopp i SM var Ebba Andersson, och det var inget snack om vem som skulle plocka hem SM-guldet. Andersson var överlägsen från start till mål.

Vid mellantiden 3,2 kilometer var hon över 20 sekunder före tvåan Jonna Sundling. Vid 6,1 kilometer var det över minuten mellan dem.

I mål var segermarginalen till slut hela två minuter och fem sekunder.

– Det var ett väldigt bra lopp. Jag hade grymma skidor och bra med krafter, säger Ebba Andersson till Expressen efter loppet.

Ebba Andersson laddade upp inför SM genom att åka avslutningshelgen i Ski Classics, därifrån åkte hon med två segrar, vilket visade sig vara en bra uppladdning.

Läs också: Summit 2 Senja: Dubbelseger för Ebba Andersson i Ski Classics

Dagens tvåa Jonna Sundling tyckte det var svårt tekniskt i de lösa förhållandena som var i Kalix.

– Det var speciellt lite flashback till femmilen i Trondheim. Om jag ser till mig själv var det svåråkt tekniskt det blir lite trixigt, säger hon till Expressen.

Även på tredjeplatsen fick en Piteå Elit-åkare kliva upp. Efter en stark avslutning blev Sofia Henriksson trea när hon petade ner Skellefteås Evelina Crüsell till fjärdeplatsen.

– Det känns jättestort att få kliva upp på pallen med de här tjejerna efter en säsong som varit lite motig, säger Sofia Henriksson till Expressen efter loppet.

På fredag fortsätter SM i Kalix med teamsprint. På söndags avslutas SM med 30 kilometer för damerna och 50 kilometer för herrarna.

Topp 3 damer 10 km
1. Ebba Andersson, Piteå Elit, +33:2.5
2. Jonna Sundling, Piteå Elit, +2:05.3
3. Sofia Henriksson, Piteå Elit, 2:14.5

Här hittar du samtliga resultat

Läs också: GUIDE: SM-avslutningen, längdskidor, Kalix

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Varnar för att låta juli bli en ”vilomånad”

    Träningen du gör i juli kan påverka resten av säsongen. Fel val kan kosta dig överskottet, tekniken och formen du byggt upp under hela året.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.07.2026
  • Föll på löptur – ådrog sig fraktur i fotleden

    av Kjell-Erik Kristiansen/Maja Eriksson
    10.07.2026
  • LISTA: Alla Ski Classics Challengers under sommaren

    av Maja Eriksson
    10.07.2026
  • Myhlback byter skidmärke

    av Langd.se
    09.07.2026
  • LÖPTRÄNING: Långa tröskeldrag – förbättra din aeroba tröskel

    av Maja Eriksson
    09.07.2026