Kläbo vann igen – Halfvarsson just utanför pallen

av Mårten Lång • 04.01.2023
Det var tätt länge; men Johannes Hösflot Kläbo avgjorde med ett par hundra meter kvar och tog sin fjärde raka etappseger. För Calle Halfvarsson blev det ytterligare ett fint lopp som slutade precis utanför pallen.

Det var tätt länge; men Johannes Hösflot Kläbo avgjorde med ett par hundra meter kvar och tog sin fjärde raka etappseger. För Calle Halfvarsson blev det ytterligare ett fint lopp som slutade precis utanför pallen.

Det var tätt länge; men Johannes Hösflot Kläbo avgjorde med ett par hundra meter kvar och tog sin fjärde raka etappseger. För Calle Halfvarsson blev det ytterligare ett fint lopp som slutade precis utanför pallen.

I dag var det dags för den fjärde etappen i årets Tour de Ski. 20 kilometer fri stil i Oberstdorf i form av en jaktstart baserat på gårdagens resultat.

Gårdagsfyran Calle Halfvarsson gick ut hårt och redan efter drygt två kilometers åkning var Johannes Hösflot Kläbo inhämtad och det blev en tätgrupp på fem åkare bestående av fyra norrmän och Halfvarsson. Någon kilometer senare anslöt även britten Andrew Musgrave.

Efter en kvarts åkning var tätgruppen mer än dubblerad då ett gäng med William Poromaa gick ikapp, och bara någon minut senare var det 28 åkare i tätgruppen. 

Och det var ett gäng som hängde ihop hela vägen ut på det sista varvet. Där började en del åkare få det jobbigt. 

In mot den avslutande sprintbacken var det ett stort gäng, men väl där petade Johannes Hösflot Kläbo in en växel som ingen kunde matcha och Kläbo tog därmed din fjärde raka seger i årets tour. 

Tvåa blev Sindre Björnestad Skar; Federico Pellegrino blev trea och Calle Halfvarsson avslutade starkt efter lite struliga slutkilometrar och blev fyra för andra dagen i rad.

— Det är tråkigt att vara fyra. Jag hade för dålig position in i sista backen jag blev lite stängd där och så är det omöjligt att ta sig om. Det var skidor överallt. Det känns som att jag sjabblat bort pallplatser nu två dagar i rad, säger Halfvarsson till Viaplay.

William Poromaa blev sjua, dryga sekunden bakom Halfvarsson och fyra sekunder från segern. Poromaa klättrade därmed från sin startposition som fjortonde:

— Det är klart att jag hade varit på pallen. Men det kändes lite som roulette där på slutet, säger Poromaa till Viaplay.

Övriga svenskar: Eric Rosjö blev 33:a; Johan Häggström 43:a; Oskar Svensson, 51:a och Anton Persson, 62:a.

Damernas tävling startar 14.30

Resultat
1. Johannes Hösflot Kläbo, Norge, 41.35
2. Sindre Björnestad Skar, Norge, +1,8
3. Federico Pellegrino, Italien, +2,1
4. Calle Halfvarsson, Sverige, +2,9

Texten uppdateras

HÄR HITTAR DU RESULTATEN

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Hjälp oss att bli bättre – få en månad gratis medlemskap

    Vad tycker du om Langd.se? Nu har du chansen att påverka och som tack får du en månad gratis medlemskap.
    av Langd.se
    10.06.2026
  • Slind tog med sig guldtränaren – hämtar in okänd 31-åring

    av Ingeborg Scheve
    10.06.2026
  • Bäst i världen = givetvis också Bäst i Sverige

    av langd.se
    10.06.2026
  • Skidtopp är säker: ”FIS-president Eliasch blir inte omvald”

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.06.2026
  • Storstjärnan byter överraskande skidmärke efter 5 OS-guld

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.06.2026