Sveriges trupp till Tour de Ski

av Johan Trygg • 20.12.2021
Nu presenterar Svenska skidförbundet truppen som ska representera Sverige i Tour de Ski, 28 december till 4 januari. Sju damer och sju herrar är uttagna.
Nu presenterar Svenska skidförbundet truppen som ska representera Sverige i Tour de Ski, 28 december till 4 januari. Sju damer och sju herrar är uttagna.

Efter en guldhelg i Dresden tar Ski Team Sweden X-Country ett kort juluppehåll i tävlingskalendern för att ladda batterierna inför nästa spännande utmaning – Tour de Ski.

– Efter en ny framgångsrik helg för landslaget har vi nu tagit åtta världscupsegrar före jul. Ett fantastiskt facit. Nu reser vi till Tour de Ski där vi minns häftiga upplevelser från förra säsongen. I år har vi fått med en kvot på sju tjejer och sju killar som ska ta sig an utmaningen med en tour, säger Anders Byström, landslagschef.

Sex deltävlingar ska avgöras på tre olika destinationer, och allt inom loppet av åtta dagar. Vinnarna åker hem med 400 FIS poäng, utöver poäng från varje individuell etapp.

I likhet med fjolårets upplaga, startar touren i den schweiziska skidorten Lenzerheide, för att sedan resa vidare till tyska Oberstdorf. En destination som bjöd på flertalet svenska framgångar under förra vinterns VM. Tour de Ski avslutas i vanlig ordning i italienska Val di Fiemme och med den respektingivande klättringen uppför Alpe Cermis. En etapp där Ebba Andersson bjöd på en imponerande show under fjolårets tour, en prestation som innebar hennes första världscupseger samt en tredjeplats i Tour de Ski 2020/2021.

I säsongens upplaga är det är sju damer och sju herrar som utgör den svenska truppen.

– Vi har några aktiva som valt att stå över touren för att hinna få en träningsperiod, men OS-klara åkare som Frida Karlsson, Ebba Andersson, Jens Burman och Oskar Svensson har Tour de Ski som en del i planen för det som kommer senare i vinter, säger Anders Byström.

Längdlandslaget till Tour de Ski

Damer
Ebba Andersson, Piteå Elit
Anna Dyvik, IFK Mora SK
Johanna Hagström, Ulricehamns IF
Charlotte Kalla, Piteå Elit
Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF
Louise Lindström, Falun Borlänge SK
Moa Lundgren, Åsarna IK

Herrar
Gustaf Berglund, IFK Mora SK
Viktor Brännmark, Piteå Elit
Jens Burman, Åsarna IK
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK
Anton Persson, Falun-Borlänge SK
Eric Rosjö, IFK Mora SK
Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK

Tour de Ski 2021/2022

Lenzerheide, Schweiz
28 december: Sprint, fristil
29 december: 10 och 15 km, klassisk stil

Oberstdorf, Tyskland
31 december: 10 och 15 km masstart, fristil
1 januari: sprint, klassisk stil

Val di Fiemme, Italien
3 januari: 10 och 15 km masstart, klassisk stil
4 januari: Final climb, 10 km, masstart, fristil

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Vasaloppsvinnare gjorde comeback och vann – slog världscupsåkare

    I helgen kördes Flyktingrennet, som går mellan Norge och Sverige. Då gjorde en vasaloppsvinnare comeback och vann överlägset.
    av Langd.se
    25.03.2025
  • Missade säsongen men fann kärleken

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2025
  • Tillbaka i Ski Classics – utmanar Ebba och Stina

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Nu kommer Ebba och Stina att mötas igen

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Hyllningen till sambon – Nu kan Nykvist göra Nilsson sällskap

    av Max Östlund
    24.03.2025