Fredrik Persson funderar på om han ska köra i Kina

av langd • 05.12.2008
Förra säsongen vann Fredrik Persson det kinesiska Vasaloppet på nyår. Då i Åsarnas dräkt. Numera tävlar han i Kilsmos färger – och Fredrik funderar som bäst på om han ska åka till Kina och försvara sin vasaloppsseger.

Förra säsongen vann Fredrik Persson det kinesiska Vasaloppet på nyår. Då i Åsarnas dräkt. Numera tävlar han i Kilsmos färger – och Fredrik funderar som bäst på om han ska åka till Kina och försvara sin vasaloppsseger.

Förra säsongen vann Fredrik Persson det kinesiska Vasaloppet på nyår.
Då i Åsarnas dräkt.
Numera tävlar han i Kilsmos färger – och Fredrik funderar som bäst på om han ska åka till Kina och försvara sin vasaloppsseger.

– Jag bestämmer mig nästa vecka, säger han, när langd.se träffar den ambitiöse killen i de härliga skidspåren kring Östersunds skidstadion – där det i dagarna mest är skidskyttar som åker runt.
– Det blir en mycket lång tur om jag ska vara med på Tour de China också i år. Utresa på juldagen och inte hemresa före den 10 januari, säger Fredrik, som funderar på att starta Touren och åka hem efter Vasaloppet.
– Nu är sluttävlingarna i Shangri-la på 3.600 meters höjd, där vi startade förra året. Jag vet att en del norrmän funderar på att göra så här, då dom har sina nationella mästerskap bara några dagar efter den planerade hemresan.
Fredrik hade ingen bra start på säsongen och mislyckades i Bruksvallarna. Därmed missade han också säsongens första världscuptävlingar. Istället blir det att åka på hemmaplan.

Åker i Norge
– Tillsammans med Mats Larsson åker jag i helgen till norska Gålå för att möta dereas näst bästa där. Det är en klassisk sprint och en 15 kilometer klassisk. Både Mats och jag var mer sugna på det än att åka i Särna och Idre, där man har åkt i många år, säger Fredrik.
Sedan väntar Sverige-cupens första deltävlingar och helgen efter satsar Fredrik på Skandinaviska cupen i Norge.
– Men om det sedan blir en ny Kina-resa får vi se. Jag är faktiskt väldigt osäker på det, säger han och glider iväg i de härliga vintermarkerna i Östersund.
– Just nu är det perfekt här. Jag tror aldrig jag har upplevt så fina förhållanden så tidigt under den tiden jag har bott här uppe…

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    ’- Jag fick aldrig en ärlig chans, menar Lina Andersson

    by langd
    23.07.2010

Fler artiklar

  • RULLSKIDTRÄNING: Pacing-intervall för Birken-motionärer

    Intervallpass på 2 timmar med längre, standardiserade drag och medelhög intensitet för att träna på att hålla rätt fart.
    av Langrenn.com
    21.07.2026
  • Tävlingsprogram världscupen längdskidor 2026/2027

    av Langd.se
    21.07.2026
  • CYKELTRÄNING: Tröskel – höj din tröskel, ett jämnt pass i taget

    av Leandro Lutz
    21.07.2026
  • Stängs av i tio år: ”Återspeglar allvaret”

    av Ingeborg Scheve
    20.07.2026
  • Myhlback siktar på hattrick i Trysilsprinten

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.07.2026