”Oljan” trivs i bussen och med nya skidan

av langd • 02.03.2013
Det är inte bara de olika landslag som satsat på vallabussar det senaste året. I Sverige har några av de företag som marknadsför olika skidmärken gjort detsamma, om än i mindre skala. Ett av företagen som satsat hårt på en buss är Sportwin som bland annat marknadsför Madshus skidor och Toko valla. – Här har jag allting med mig hela tiden. Det är suveränt, säger gamle världsmästaren från 1982, Thomas ”Oljan” Eriksson.

Det är inte bara de olika landslag som satsat på vallabussar det senaste året. I Sverige har några av de företag som marknadsför olika skidmärken gjort detsamma, om än i mindre skala.
Ett av företagen som satsat hårt på en buss är Sportwin som bland annat marknadsför Madshus skidor och Toko valla.
– Här har jag allting med mig hela tiden. Det är suveränt, säger gamle världsmästaren från 1982, Thomas ”Oljan” Eriksson.

Precis när Vasaloppsveckan var på väg att dra igång så träffade Längd.se ”Oljan” som under höst och vinter kuskat runt med företagets nya vallabuss.
– Man blir bortskämd. Det är ju suveränt att man kan ha allting med sig och slipper plocka upp och ner hela tiden. Vi använder den som både racingbuss på elittävlingar och när vi träffar kunder och butiker, berättar Thomas.

Något som gett extra skjuts i intresset kring bussen är den nya Madhus-skidan Redline. Skidan som först visades upp i samband med Tour de Ski. Thomas har nu en uppsättning skidor med sig i bussen för att kunder och butiker ska kunna testa. Intresset har varit stort. Undertecknad fick möjlighet att ta en kort tur med den nya skidan och det man märker direkt är hur lätt den är samt hur smidigt den går i spåret.

”Oljan” berättar lite om vad som är skillnaden mot tidigare modeller:
– Den stora skillnaden är känslan. Glidet är bra också men det som man framförallt märker är att skidan vill framåt när man står och stakar. Många åkare har också gett feedback på hur smidigt den går i spåret, berättar Thomas.

Skidan är extremt tunn mjuk i fram och bakkant. Skidan är 100 gram lättare per par och vikten är koncentrerad till mitten av skidan. Det gör att den känns väldigt lätt.

Nu finns skidan i butik till ett pris av 7000 kronor.
– Vi kommer inte att sälja jättemånga par av den här skidan. Men det finns kunder som vill ha det bästa och är beredda att betala för det, säger Thomas.

Med den här skidan räknar Madshus också med att kunna locka fler toppåkare i världseliten att åka på det norska skidmärket.

Och i morgon lär vi sedan skidan långt fram i Vasaloppet på fötterna på Jörgen Brink, Jerry Ahrlin och Stanislav Rezac.

"Oljan" i skicklingstagen inne i bussen. FOTO: Johan Trygg.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Cathrine tror på juniorerna

    by langd
    12.07.2008
  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Gunde tog hjälp av Marie!

    by langd
    14.11.2007
  • 1

    Vasaloppet de 1000 bästa

    by langd
    08.03.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • VM-medaljören har blivit pappa igen

    Under VM i Trondheim utmanade den rutinerade italienaren Johannes Hösflot Kläbo. Nu har han blivit pappa för andra gången.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    17.04.2025
  • Böter, diskvalificering och tillsägelser: Det här är de största busarna i spåret

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025
  • Skinstad tar ton mot Norska skidförbundets koppling till Janteloppet

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    17.04.2025
  • Järnberg: ”Många som hört av sig”

    av Max Östlund
    17.04.2025
  • Svensk pallplats på Island – tävlar för italienskt team

    av Maja Eriksson
    16.04.2025